Hirdetés
. Hirdetés

Megkezdte a működését a környezeti ellenőrző rendszer Debrecenben

|

A nap 24 órájában, az év minden napján figyeli a levegő, a talaj, a víz, a zaj és a biodiverzitás állapotát.

Hirdetés

Magyarországon egyedülálló módon, a Debreceni Egyetem (DE) tudásbázisára építve hozta létre az önkormányzat az ipari üzemektől független környezeti ellenőrző rendszert, amely megkezdte működését. A felszínivíz-mérési referenciapontok kialakítása után kedden elkezdődtek a talajréteg-vizsgálatok, szerdán pedig indul a levegőminőség mérése.

Debrecenben is egyértelműen a környezetvédelmi követelmények és az iparbiztonsági előírások teljes körű betartása mellett kell megvalósulniuk és működniük az ipari fejlesztéseknek, pláne akkor, amikor egy város az akkumulátorgyárak miatt újra és újra politikai konfliktusok középpontjában áll.

Jó hír, hogy a Catl és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kéndioxid kibocsátást. A szürkevíz alkalmazásával pedig a gyárak teljes vízfelhasználásának csupán öt százalékát kell ivóvízből biztosítani.

Mindemellett elkészültek a tervek, így nyáron megkezdődik a kivitelezése annak a vezetékhálózatnak, amely a városi vízművet és a déli, illetve az észak-nyugati ipari övezeteket köti össze, és biztosítja majd a technológiákhoz szükséges tisztított szennyvíz (szürkevíz), illetve a felszíni víz keverékét.

Hirdetés

Az akkumulátor gyártás során keletkező technológiai szennyvíz először az üzemek területén lévő előtisztító művekbe kerül, ahonnan az előtisztítást és a szigorú minőségellenőrzést követően juthat csak az ipari szennyvízelvezető hálózatba, amely a város kommunális rendszertől elkülönítetten vezeti el a technológiai szennyvizet a tisztító telepre.

A Debrecen ivóvízellátását nagy részben biztosító rétegvíz nincs semmilyen összefüggésben a szürkevíz-hálózattal. 16 komplex mérőállomással egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő rendszert hoztak létre, amely a nap 24 órájában, az év minden napján figyeli a levegő, a talaj, a víz, a zaj és a biodiverzitás állapotát. A rendszer 90 százalékos készültségben van, megkezdték a tesztüzemüket a mérőállomások, az alapállapot rögzítéséhez szükséges mérések egy részével már rendelkeznek a munkacsoportok.

Mint ismeretes, ebben az évben indul Debrecenben a BMW tisztán elektromos autójának a sorozatgyártása, amely jelentős részben az akkumulátoriparra és annak jövőbeni fejlődésére épül.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.