Tisztel Olvasók!
A világ eddigi legnagyobb technológiai versenyének hajnalán az AI lázában ég. Tanulmányok ezrei jelennek meg havonta, és hetente érkeznek tömegével az új AI megoldások. A több ezer milliárd paraméteres modellek fejlesztési versenye pedig dollármilliárdokban zajlik a tech óriások, a kormányzatok és a kutatóintézetek között.
Miközben már komoly szakértők is az általános mesterséges intelligencia jeleiről beszélnek, a technológia képességei sorra rengetik meg a biztosnak gondolt emberi, társadalmi, gazdasági és etikai rendszereinket.
A megrepedt alapkövek közül kiemelkedik egy: a hitelesség. A mesterséges intelligencia, a kiberbűnözés, a politika és a gazdaság rosszindulatú szereplői kihasználják a páratlan technológiai képességeket, és hitelesnek tűnő, de nem valódi dolgokat állítanak elő. Bajban vagyunk, és sok a baljós jel:
- Az AI Crime (AIC) vagyis az MI bűnözés megjelenése
- A sok millió dollár, amit hamisított képekkel, videókkal és hangokkal csaltak ki az elmúlt években az áldozatoktól
- A sok szavazat és adat, amit a technológia manipulációjával szereztek meg gyanútlan emberektől
- Az emberek növekvő aggodalma az AI azon képességei miatt, amelyek veszélyeztetik a munkahelyeiket vagy az értékrendjüket
A hitelesség kérdése tehát emberi és technikai rendszereink bizalmi tőkéje. Ezen alapszik minden.
Amit hiteles forrásnak gondolunk,
- az építi és erősít a bizalmunkat,
- arra döntéseinket építhetjük (emberit és szervezetit),
- feloldja a bizonytalanságunkat,
- nyitottá, érdeklődővé tesz minket,
- abból fejlődünk, tanulunk.
Ezért kell megértenünk, hogy pontosan hogyan működik a digitális világban a hitelesség, mi veszélyezteti és milyen lesz a jövője.
Az ember soha nem volt még ekkora bizonytalanságban, mert
- vélt igazságokból indul ki,
- hozzászokott ahhoz, hogy a saját észlelésének higgyen,
- bízik az érzékszerveiben,
- képes hinni a technológiai platformoknak
- és az abban található adatoknak.
Tehát a jövőben a felelős cégek, szervezetek, vállalatok és az emberek feladata nem az lesz, hogy megcáfolják a hamisat, hanem, hogy igazolják a valódit. Az eredet és a hitelesség az, amivel képesek vagyunk bizalmat ébreszteni az emberekben és szervezetekben a digitális adatok felé.
Az ITBN 2023-ban a szakma kerekasztalára teszi ezt a kérdést. Ha el akarjuk kerülni az AI által készített dezinformációs kampányok és a teljesen automatizált kibertámadások, zsarolóvírusok pusztítóan gyors hatását, akkor hitelesnek kell maradnunk. Ezt a hitelességet kell megteremtenie a brandeknek, cégeknek és ezt az eredetiséget kell a kiberbiztonsági rendszereknek megvédeniük.
Ezt az átívelő, minden-mindennel összefüggő gondolkodást csak erősíti a körülöttünk zajló
hatalmas változás. Ami most a technológia területén történik az "a Mesterséges Intelligencia
iPhone pillanata", ezt mondta Jensen Huang, az NVidia vezetője. A változások kihatnak minden iparágra, gazdasági folyamatra, normarendszerre, munkahelyre és marketing döntésre.
Az ITBN tehát nemcsak biztonsági tematikájában törekszik a holisztikus megközelítésre. Az
"Aitenthic" tematika felölel mindent, ami hiteles kell legyen:
- A brand kommunikációt és brand tech-et
- A munkaerő vs. technológia átalakulását
- Az AI és ez üzleti döntéshozás kapcsolatát
- A társadalmunk és az AI összefüggéseit
- Az IT és az AI kapcsolatát.
Ezért gondoljuk úgy, hogy idén minden szolgáltatónak és résztvevőnek az IT-tól, a HR-en át a Marketingig és az Üzleti döntéshozókig ott a helye az ITBN-en, mert ez már több, mint a kiberbiztonsági szakértők ügye.