Hirdetés
. Hirdetés

Figyelmeztették a bankokat, hogy készüljenek az orosz kibertámadásokra

|

Az európai és amerikai hatóságok felszólították a pénzintézeteket a fokozott védelemre.

Hirdetés

Az Európai Központi Bank felkészíti a bankokat egy esetleges orosz hátterű kibertámadásra, mivel Oroszország és Ukrajna körül a feszültségek fokozódnak - mondta két bennfentes a Reutersnek. Az említett két személy szerint a régió felkészül egy esetleges konfliktus pénzügyi következményeire.

A Christine Lagarde által vezetett Európai Központi Bank az Oroszországból indított, bankok elleni kibertámadások veszélye miatt van készültségben. A szabályozó szerv eddig a világjárvány idején elharapózott hétköznapi csalásokra összpontosított, de az ukrán válság a figyelmét az Oroszországból indított kibertámadásokra terelte - mondta az egyik informátor, hozzátéve, hogy az EKB kikérdezte a bankokat a védekezésükről. Kiderült, hogy a bankok kiberháborús játékokat folytattak le, hogy teszteljék, mennyire képesek kivédeni egy támadást.

Hirdetés

A New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Hivatala január végén riasztást adott ki a pénzintézeteknek, amelyben megtorló kibertámadásokra figyelmeztetett arra az esetre, ha Oroszország lerohanná Ukrajnát és az események amerikai szankciókat váltanak ki - írta a Thomson Reuters Regulatory Intelligence.

Az év elején több ukrán weboldalt is kibertámadás ért, amelyből az a figyelmeztetést lehetett kiolvasni, hogy "féljetek és számítsatok a legrosszabbra", mindenközben Oroszország csapatokat sorakoztatott fel az ukrán határ közelében. Az ukrán állambiztonsági szolgálat, az SBU szerint a támadásnak az orosz hírszerző szolgálatokkal kapcsolatban álló hackercsoportokhoz volt köze.

A Kreml többször is tagadta, hogy az orosz államnak bármi köze lenne a világméretű hackertámadásokhoz, és kijelentette, hogy kész együttműködni az Egyesült Államokkal és másokkal a kiberbűnözés visszaszorítása érdekében. Ennek ellenére az európai szabályozó hatóságok fokozott készültségben vannak. A brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ pedig arra figyelmeztette a nagy szervezeteket, hogy az Ukrajnával kapcsolatos feszültségek elmélyülése közepette erősítsék meg kiberbiztonsági ellenálló képességüket. A brit Financial Conduct Authority közölte, hogy felveszi a kapcsolatot a pénzügyi cégekkel, hogy felhívja a figyelmüket az NCSC figyelmeztetésére.

Kedden Mark Branson, a német felügyeletet ellátó BaFin vezetője egy online konferencián arról beszélt, hogy a kiberhadviselés összefonódik a geopolitikával és a biztonsággal. A Fehér Ház is Oroszországot tette felelőssé a 2017-es pusztító "NotPetya" kibertámadásért, amikor egy vírus megbénította Ukrajna infrastruktúrájának egy részét, és több tucat országban több ezer számítógépet tett tönkre.

A sebezhetőséget tavaly is kiemelték, amikor a világ egyik eddigi legnagyobb hackerkampánya egy amerikai technológiai vállalatot használt ugródeszkaként, hogy számos amerikai kormányzati ügynökséget kompromittáljon. A Fehér Ház akkor az orosz külföldi hírszerző szolgálatokat tette felelőssé a támadásért. Az akció a SolarWinds által gyártott szoftver feltörésén keresztül lehetővé tette a hackereknek, hogy a cég termékeit használó több ezer vállalathoz férjenek hozzá. A behatolás Európát is elérte, ahol a dán központi bank szerint az ország "pénzügyi infrastruktúráját" érte a támadás. A SolarWinds szóvivője szerint végül kevesebb mint 100 ügyfél rendszerét törték fel.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.