Az űrben bekövetkező sugárzási kitörések megzavarhatják a műholdas tevékenységet, a navigációs rendszereket, a kommunikációt és az áramellátást a Földön. Ezek előrejelzése segít csökkenteni hatásukat. Izraeli kutatók szerint mesterséges intelligencia segítségével akár 96 órával a bekövetkezésük előtt megjósolhatóak a nagy erejű sugárzáskitörések, például a napviharok.
Yuval Reuveni, az Ariel Egyetem fizika tanszékének és a Samaria and Jordan Rift K+F Központ munkatársa, valamint Vlad Landa, az egyetem informatikai kutatója elmondták, hogy kifejlesztettek egy új napvihar-előrejelzési módszert, amelyet konvolúciós neurális hálózatnak neveztek el.
A The Astrophysical Journal című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban leírták, az Ariel Egyetem kutatói a múltbeli sugárzási kitörésekről szerzett ismereteket az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatalhoz tartozó Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES) műholdak röntgensugaras méréseivel kombinálták.
A kutatók kifejtették, hogy "a pontos és megbízható napkitörés-előrejelzés többféle időablak-tartomány figyelembevétele mellett elengedhetetlen a döntéshozók számára, amikor a kritikus helyzetekben védelmi intézkedéseket kell hozni".
A káros sugárzást elindító napviharok jelentős hatással lehetnek a Földre, mivel zavarokat okoznak a légköri rétegekben, amelyeken keresztül a kommunikációs és a globális helymeghatározó rendszerek jelei haladnak. Az intenzív sugárzási kitörések amellett, hogy zavarokat okoznak a műholdas tevékenységben, a navigációs rendszerekben, a kommunikációban és az elektromos hálózatokban, veszélyes és költséges űreszközök meghibásodásához is vezethetnek.
"A napkitörések képesek zavarni a rádiókommunikációs rendszereket, befolyásolni a globális navigációt, a műholdas rendszereket, semlegesíteni a műholdas berendezéseket, áramkimaradásokat okozhatnak a Földön, károsíthatják az űrhajósok egészségét, és könnyen több milliárd dollárt meghaladó veszteséget okozhatnak a javítások és a több hónapos újjáépítés során, ha elérik a nagyon nagy erősséget" - írták a tanulmány szerzői a The Astrophysical Journalban.