Hirdetés
. Hirdetés

Elindult a NAV e-pénztárgép-rendszerét bemutató eNYUGTA-aloldal

|

Zökkenőmentes átállás 2028-ig.

Hirdetés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hivatalosan is elindította honlapján az eNYUGTA-aloldalt, amely minden fontos információt összegyűjt a 2024. július 1-jén bevezetésre kerülő e-pénztárgép-rendszerről. A kezdeményezés célja, hogy átláthatóan és közérthetően segítse az érintetteket - első körben az e-pénztárgépet fejlesztőket és gyártókat - a rendszerre való felkészülésben.

A NAV közleménye szerint az aloldalon megtalálható az összes szükséges technikai dokumentáció, fejlesztési útmutató, valamint az engedélyeztetési eljárás részletei is. Az új rendszer hasonló logikára épül, mint az online számlázás: bárki fejleszthet és forgalmazhat e-pénztárgépet, aki megfelel az előírásoknak, és sikeresen kérelmezi a NAV engedélyét.

A hivatal hangsúlyozta, hogy az e-nyugták kiállítását és a nyugtatárba történő beküldésüket szigorú ellenőrzési rendszer felügyeli, amely biztosítja az adóügyi szabályok betartását, valamint kizárja a visszaélés lehetőségét.

A NAV a kisebb vállalkozások adminisztrációs és pénzügyi terheinek csökkentése érdekében ingyenes e-pénztárgépet is biztosít. Ehhez mindössze egy okostelefonra van szükség, amelyre az applikáció letölthető, valamint egy egyszerű nyomtatóra, amennyiben a vásárló mégis papíralapú nyugtát kér.

Az új rendszer több előnyt kínál a hagyományos nyugtatömbhöz képest:

  • Papírmentes nyugtaadás,
  • Kisebb adminisztráció,
  • Költségcsökkentés,
  • Egyszerűbb használat.

Az e-pénztárgép használatával nem szükséges éves kötelező szervizelés, így a vállalkozók évente akár 25 ezer forintot is megtakaríthatnak. Emellett nyugtánként 10 forint megtakarítás érhető el az elektronikus nyugták révén.

Hirdetés

További előny, hogy az e-pénztárgépet használó vállalkozások mentesülnek a bizonylatmegőrzési kötelezettség alól, hiszen az adatok a NAV központi nyugtatárában tíz évig automatikusan megőrzésre kerülnek.

Az új rendszer kétféle e-pénztárgépet különböztet meg:

  • Hardveralapú, amelyben egy beépített adóügyi egység biztosítja a kapcsolatot a NAV-val.
  • Felhőalapú, amely mobilalkalmazásként működik, okoseszközön keresztül.

Az e-pénztárgépek bevezetése nem kötelező azonnal azok számára, akik jelenleg online pénztárgépet használnak. A kiskereskedők, vendéglátók, taxisok, egészségügyi és wellness-szolgáltatók - akik jelenleg mintegy 200 ezer online pénztárgépet üzemeltetnek - egészen 2028. július 1-ig használhatják jelenlegi eszközeiket, vagy választhatják az új e-pénztárgép-rendszert.

Az eNYUGTA-aloldal a NAV hivatalos honlapján érhető el, ahol a felhasználók folyamatosan frissülő tartalommal és letölthető dokumentumokkal tájékozódhatnak a rendszer működéséről, fejlesztéséről és gyakorlati alkalmazásáról.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.