Az Egyesült Királyság várhatóan nem írja alá a mesterséges intelligenciáról (AI) szóló nemzetközi megállapodást, miután az Egyesült Államok túlzott szabályozásra hivatkozva bírálta a javaslatot - írta a Politico egy magas rangú brit tisztviselőre hivatkozva.
A párizsi AI Action Summit keddi ülésén J.D. Vance amerikai alelnök arra figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia szektor túlzott korlátozása veszélyeztetheti annak fejlődését.
"Nem azért vagyok itt, hogy az AI biztonságáról beszéljek, hanem az AI lehetőségeiről" - mondta Vance, kiemelve, hogy az Egyesült Államok minden erejével a növekedést támogató AI-politikák kialakítására törekszik.
A brit technológiai miniszter, Peter Kyle szintén megerősítette, hogy London számára az amerikai álláspont meghatározó:
"Az Egyesült Államok megkerülhetetlen erő, amellyel teljes mértékben együttműködünk" - fogalmazott.
A csúcstalálkozón több mint 800 résztvevő, köztük állami és magánszektorbeli szereplők, kutatók és civil szervezetek vitatták meg az AI társadalmi és környezeti hatásait.
A Guardian beszámolója szerint 61 ország, köztük Kína, India, Japán, Ausztrália és Kanada támogatta a csúcstalálkozó végleges nyilatkozatát, amely az AI fejlesztését "nyitott, inkluzív, átlátható, etikus, biztonságos és megbízható" módon kívánja előmozdítani.
Az Egyesült Államok azonban nem csatlakozott a nyilatkozathoz, és a korábbi kormányzati AI-szabályozásokat is lazította. Donald Trump elnök hivatalba lépése után visszavonta Joe Biden 2023-as rendeletét, amely az AI kockázatainak csökkentésére és a fogyasztók védelmére irányult.
Trump nemrég bejelentette egy 500 milliárd dolláros AI-infrastruktúra-fejlesztési program elindítását, amely az OpenAI, az Oracle és a japán SoftBank együttműködésével valósul meg. Az elnök ezt "az amerikai innováció diadalaként" és az ország globális vezető szerepének biztosítékaként jellemezte.
Kína eközben meglepte az iparágat a DeepSeek bemutatásával, amely rövid idő alatt a legnépszerűbb alkalmazássá vált az Apple amerikai App Store-jában, megelőzve az OpenAI ChatGPT-jét.
Az Egyesült Államok exportkorlátozásokkal próbálta akadályozni a kínai AI-fejlesztéseket, de a DeepSeek sikerét ez sem gátolta meg. Több ország - például Ausztrália, Dél-Korea és Olaszország - már betiltotta az alkalmazás használatát a kormányzati rendszereikben adatbiztonsági kockázatokra hivatkozva. Az Egyesült Államokban a haditengerészet és a NASA is blokkolta az applikációt, a Kongresszus pedig múlt héten törvényjavaslatot nyújtott be a DeepSeek teljes kitiltására a kormányzati eszközökről.
Az AI fejlesztése és szabályozása körüli viták tehát egyre inkább meghatározzák a globális technológiai és geopolitikai stratégiákat, miközben az Egyesült Államok és Kína közötti verseny tovább fokozódik.