Egy amerikai szövetségi fellebbviteli bíróság helybenhagyta azt a törvényt, amely arra kötelezi a kínai ByteDance vállalatot, hogy jövő év elejéig értékesítse a népszerű rövid videós platformját, a TikTokot az Egyesült Államokban, különben be/kitiltással kell szembenéznie.
A DC Circuit amerikai fellebbviteli bíróság pénteken hozott döntése szerint a platform 2025. január 19-től kezdődően tilos lesz, ha az anyavállalat nem talál nem kínai vevőt és nem adja el. A határidő lejárta után - ha nem adják el - az országban működő alkalmazásboltok és internetes szolgáltatások várhatóan bírságra számíthatnak a TikTok kínálatban történő szerepeltetéséért.
A törvényt - amely arra kényszeríti a TikTokot, hogy hónapokon belül új tulajdonost találjon, vagy betiltják - áprilisban fogadták el. A szabályozás a washingtoni nemzetbiztonsági hatóság által megfogalmazott aggodalmakra reagál, akik a kínai kormánynak a népszerű platformon keresztül történő állítólagos befolyására hivatkoztak.
A kínai külügyminisztérium akkor azt mondta, hogy a tiltás "zsarnokoskodást" jelentene, amely visszaütne az Egyesült Államokra. A tárca akkori szóvivője, Wang Wenbin azt állította, hogy Washington annak ellenére sem hagyta abba a TikTok üldözését, hogy a hatóságok nem találtak semmilyen bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a platform hogyan veszélyezteti a nemzetbiztonságot.
A legutóbbi bírósági végzés a TikTok azon érvelésére érkezett, miszerint a törvény alkotmányellenes, és sérti az alkalmazást használó több mint 170 millió amerikai szólásszabadságát, valamint igazságtalanul emeli ki a platformot.
Az ítéletet kommentálva a TikTok közleményében azt mondta, hogy a tiltást "pontatlan, hibás és hipotetikus információk alapján fogalmazták meg és vitték keresztül, ami az amerikai emberek nyílt cenzúrázását eredményezi".
A TikTok bejelentette, hogy azt tervezi, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróságtól kéri a fellebbviteli bíróság döntésének hatályon kívül helyezését. Az FT szombaton egy, az ügyet ismerő személyre hivatkozva arról számolt be, hogy Shou Zi Chew vezérigazgató a munkatársaknak küldött e-mailben küldött feljegyzésében azt írta, hogy a következő lépés az lesz, hogy "a felülvizsgálatig a tiltás felfüggesztését kérik".
"Bár a hír kiábrándító, nyugodt lehetsz, hogy folytatjuk a harcot a szólásszabadság védelméért a platformunkon" - írta állítólag a vezérigazgató.
A törvény elfogadásakor a ByteDance jelezte, hogy nem tervezi a platform eladását.