Joe Biden amerikai elnök leköszönő kormányának nemzetbiztonsági tanácsadói és más magas rangú tisztviselői pénteken megbeszélést tartottak a nagy távközlési cégek felsővezetőivel, hogy megvitassák az ország történetének "messze" legsúlyosabbnak nevezett biztonsági incidensét.
A hónap elején az amerikai hatóságok azzal vádolták meg a "Salt Typhoon" nevű, állítólagos pekingi kötődésű hackercsoportot, hogy a távközlési vállalatok által az amerikai bűnüldöző szervek számára gyűjtött és tárolt megfigyelési adatokat lehallgatták. Az elkövetők állítólag egy hónapokig tartó nagyszabású akció során ismeretlen számú hívás szöveges üzeneteit és hanganyagát csípték el.
Mark Warner szenátor, a szenátus hírszerzési bizottságának elnöke egy e heti meghallgatást követően a "nemzetünk történetének - messze - legsúlyosabb távközlési hackertámadásának" nevezte a jogsértést. "És a sliccünk továbbra sincs felhúzva."
Pénteken Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó és Anne Neuberger helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó találkozót tartott a Fehér Házban a távközlési ipar képviselőivel, bár nem világos, hogy pontosan kik voltak jelen.
"A találkozó alkalmat adott arra, hogy a távközlési ágazat vezetőitől meghallgassuk, hogyan tud az amerikai kormány partneri viszonyban lenni a magánszektorral, és hogyan tudja támogatni azt a kifinomult nemzetállami támadások elleni védekezésben" - áll a Fehér Ház közleményében.
Az FBI és a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra Biztonsági Ügynökség (CISA) november 13-án közös közleményt adott ki, amelyben a behatolásért Kínát okolták, és elismerték, hogy az ellopott információkat amerikai gyanúsítottak "legális" megfigyelése során gyűjtötték és tárolták.
"Konkrétan azt állapítottuk meg, hogy a Kínai Népköztársasághoz kötődő szereplők több távközlési vállalat hálózatait is feltörték, hogy lehetővé tegyék a rögzített ügyfélhívások ellopását, korlátozott számú, elsősorban kormányzati vagy politikai tevékenységben részt vevő egyén magánkommunikációjának kompromittálását, valamint olyan bizonyos információk másolását, amelyekre bírósági végzések alapján az Egyesült Államok bűnüldöző szervei kértek" - írták.
A jogsértés terjedelmét még vizsgálják. A jelentések szerint eddig kevesebb mint 150 áldozatot értesített az FBI, akiknek többsége Washington DC területén található. Mivel azonban az érintettek valószínűleg számos embert hívtak fel vagy küldtek sms-t, a hackerek által elért adatok száma ennél jóval magasabb lehet.
A Washington Post múlt havi jelentése szerint Donald Trump megválasztott elnök kampányának egy meg nem nevezett tanácsadója is azok között van, akiknek a beszélgetéseit lehallgatták. Egyelőre nem világos, hogy a tanácsadó információi is "amerikai bűnüldözési kérések tárgyát képezték-e". 2016-ban az FBI az úgynevezett Steele-dossziét használta fel arra, hogy bírósági engedélyt szerezzen Trump kampánya elleni kémkedésre.
Peking többször is tagadta a hacker-vádakat és Washington állításait, miszerint megpróbál beavatkozni az amerikai választási folyamatba. A washingtoni kínai nagykövetség korábban kijelentette, hogy nincs tudomása a "Salt Typhoon" tevékenységéről, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy bizonyítékokat gyártanak Peking kibertámadásokban való részvételéről, hogy "besározzák Kínát".