A vállalatok a technológia felé fordulnak, hogy lazítsák a működési korlátokat és növeljék a pénzforgalmat. Legalább is a Gartner jelentése szerint az idén várhatóan 4 százalékkal, 4,4 billió dollárra nőnek a globális IT-kiadások. A szoftverekre fordított kiadások az előrejelzések szerint elérik a 675 milliárd dollárt, ami idén 9,8 százalékos, 2023-ban pedig további 11,8 százalékos növekedést jelent.
A kockázati tényezők - köztük a geopolitikai feszültségek, az infláció és az ellátási lánc zavarai - arra késztetik a vállalkozásokat, hogy átértékeljék informatikai álláspontjukat, és inkább növelik a kiadásaikat ahelyett, hogy visszavennék, ahogyan azt 2020-ban tették - mondta John-David Lovelock, a Gartner kiemelt kutatási alelnöke.
Az elmúlt évek összetett nyomása, többek között a világjárvány és az ukrajnai háború mindenütt reflektorfénybe helyezte az IT-t a vállalkozások számára. "A technológia akkor válik az üzletté, amikor az teremeli a bevételt, vagy a bevételt nem lehet nélküle megtermelni. Az IT most már közvetlenül a bevétellel együtt skálázódik" - mondta Lovelock.
A Bloomberg Digital Economy Index felmérése szerint 10-ből 6 vállalat növeli technológiai kiadásait a következő évben. Az Info-Tech Research Group szerint ötből két CIO és CxO azt is előrevetíti, hogy az IT-büdzséjük a következő három-öt évben 6 százalék és 15 százalék között fog növekedni.
A kockázatokra reagálva a vállalatok oda irányítják a készpénzt, ahol mérsékelhetik a működési korlátokat és növelhetik a pénzforgalmat. Az analitika például az eredmények széles skálájára törekvő vállalatoknak nyújthat segítséget, a szegmensoptimalizálástól a mélyebb átalakításokig - állapította meg Lovelock.
Mivel a vezetők hosszabb távú projekteket terveznek, az informatikai álláskeresők hiánya is ösztönzi a kiadásokat. A CompTIA által az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal márciusi adatainak áttekintése szerint az informatikai munkanélküliség rekordalacsony szintek közelében mozog. A technológiai szakmák munkanélküliségi rátája mindössze 1,3 százalék volt, ami 2019 júniusa óta a legalacsonyabb, és 2,3 százalékponttal marad el az általános amerikai munkanélküliségi rátától. Ez a helyzet a fejlett világban mindenütt megfigyelhető.