A mesterséges intelligencia (AI) gyors fejlődése súlyos veszélyeket jelenthet az emberiségre nézve, mivel egyre nehezebb lesz irányítani - figyelmeztetett Yoshua Bengio neves informatikus.
A Montreali Egyetem professzora és a Montreali Tanuló Algoritmusok Intézetének vezetője, Bengio csütörtökön a CNBC-nek azt mondta, hogy a gépek hamarosan az emberek kognitív képességeinek nagy részével rendelkezhetnek.
A tudós a mesterséges általános intelligenciára (AGI) utalt, a mesterséges intelligencia technológiájának egy olyan típusára, amelynek célja, hogy az emberi intellektussal megegyező vagy annál jobb legyen. "Az intelligencia hatalmat ad, de ki fogja irányítani ezt a hatalmat?" - kérdezte Bengio.
"Ha olyan entitásokat hozunk létre, amelyek okosabbak nálunk, és saját céljaik vannak, mit jelent ez az emberiség számára? Veszélyben vagyunk?" - tette fel a kérdést.
Az informatikus egy általános félelmet idézett, miszerint a jelenleg kiképzés alatt álló mesterséges intelligenciagépek "olyan rendszerekhez vezetnek majd, amelyek az emberek ellen fordulnak".
Rámutatott, hogy korlátozott számú szervezet és kormány engedheti meg magának, hogy nagy teljesítményű és költséges mesterséges intelligenciagépeket építsen. Ez a gazdasági, politikai és katonai hatalom koncentrációjához vezetne, ami végül világszerte veszélyeztetné a geopolitikai stabilitást - figyelmeztetett.
"Vannak emberek, akik visszaélnének ezzel a hatalommal, és vannak olyanok, akik örülnének, ha az emberiséget gépek váltanák fel" - mondta, szigorúbb szabályozást sürgetve.
Az informatikus szerint a mesterséges intelligenciát fejlesztő és egymással a globális technológiai uralomért versengő vállalatok "veszélyes versenyt" folytatnak, és felelősségre kellene vonni őket tetteikért.
Bengio leginkább a mélytanulás terén végzett úttörő munkájáról ismert, amelyért Geoffrey Hinton és Yann LeCun tudósokkal együtt elnyerte a 2018-as A.M. Turing-díjat, az úgynevezett "számítástechnikai Nobel-díjat". 2019-ben megkapta a Killam-díjat, 2022-ben pedig a h-index alapján a világ legnagyobb hatású informatikusa lett.
Az elmúlt években a technológiai ipar magas rangú személyiségei aggodalmakat fogalmaztak meg a mesterséges intelligencia technológia szabályozatlan alkalmazása által jelentett potenciális veszélyekkel kapcsolatban.
Hinton, akit a mesterséges intelligencia úttörőjének tartanak, arra figyelmeztetett, hogy a világot súlyos katasztrófák érhetik, mielőtt a mesterséges intelligencia fegyverek használatát megfelelő módon szabályozzák.
Bengio egyike volt azoknak az iparági vezető személyiségeknek, köztük Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és Steve Wozniak, az Apple társalapítója, akik tavaly egy levelet írtak alá, amelyben az AI-ágazat agresszív szabályozását követelték. Júniusban egy másik nyílt levelet is támogatott a technológia "komoly kockázatairól". A levelet az Open AI, az AI chatbot, a ChatGPT megalkotója, az Open AI alkalmazottai írták alá.