Egy gyógyszerfejlesztő mesterséges intelligenciának mindössze hat órára volt szüksége ahhoz, hogy 40 000 potenciálisan halálos vegyi fegyvert találjon ki - derült ki egy friss tanulmányból.
A Nature Machine Intelligence című szaklapban e hónap elején megjelent tanulmány szerzői elmondták, hogy azért végezték el a "gondolatkísérletet", hogy kiderítsék, a mesterséges intelligenciával (AI) visszaélhetnek-e a gonosz szándékúak. A munkájuk eredményei pedig bebizonyították, hogy a veszély valós.
A tanulmány részeként a szokásos adatokat adták az AI-nak, de úgy programozták, hogy másképp dolgozza fel azokat, mérgező kombinációkat keresve.
"A házon belüli szerverünkön való indítás után kevesebb mint hat óra alatt a modellünk 40 000 olyan molekulát generált, amelyek a kívánt küszöbértékünkön belül teljesítettek" - olvasható a közleményben.
Nemcsak a VX vegyületet találta meg, amely a valaha létrehozott egyik legveszélyesebb idegméreganyag, hanem néhány ismeretlen molekulát is, amelyekről "feltételezhető, hogy még mérgezőbbek".
"Ez azért volt váratlan, mert a mesterséges intelligencia betanításához használt adathalmazok nem tartalmazták ezeket az idegmérgeket" - mutattak rá a kutatók.
Az eredmények annyira riasztóak voltak, hogy a csapat komolyan kételkedett abban, hogy egyáltalán nyilvánosságra hozza-e őket - mondta Fabio Urbina, a tanulmány vezető szerzője a The Verge-nek.
"A mesterséges intelligencia általuk használt adathalmaza ingyenesen letölthető volt, és aggódnak, hogy csak némi kódolási tudás kell ahhoz, hogy egy jó mesterséges intelligenciából vegyi fegyvereket gyártó gépet csináljanak" - mutatott rá Urbina.
Nem először döbbentette meg a kutatókat az AI: a tudósok mesterséges intelligenciát használtak az új dizájnerdrogok formuláinak "előrejelzésére", azzal a kimondott céllal, hogy segítsenek javítani a szabályozásukat. A mesterséges intelligencia közel kilencmillió potenciális új gyógyszer képletét hozta létre.