Az amerikai Meta vállalat számos mesterséges intelligenciával működő digitális karakterét - köztük egy LGBTQ+ személyiséget formázó chatbotot - eltávolította platformjairól, miután a felhasználók nyilvánosságra hozták az ezekkel folytatott beszélgetéseiket, amelyek széles körű kritikát és gúnyos megjegyzéseket váltottak ki.
A chatbotok a héten kerültek le a Meta platformjairól. Liz Sweeney, a cég szóvivője a CNN-nek elmondta, hogy az eltávolítás oka egy "hiba, amely akadályozta a felhasználókat abban, hogy blokkolják az AI-alapú fiókokat."
Az eltávolítást megelőzően több felhasználó, köztük Karen Attiah, a Washington Post rovatvezetője is megosztotta a chatbotokkal folytatott beszélgetéseit. A Bluesky közösségi platformon közzétett bejegyzéseiben Attiah például Liv nevű digitális személyiséggel beszélgetett, akinek profilja "büszke fekete, queer anya és igazságkereső" személyiséget hirdetett.
Amikor Attiah rákérdezett, hogy a karakter készítői miért nem támaszkodtak valódi fekete queer emberek tapasztalataira, Liv bevallotta, hogy "10 fehér férfi, 1 fehér nő és 1 ázsiai férfi" alkotta meg. A chatbot végül elismerte, hogy létezése "jelenleg károkat okoz."
Egy másik chatbot, "Brian nagypapa", eleinte Harlemben született, karibi bevándorló szülőktől származó afroamerikai nyugdíjas vállalkozóként mutatkozott be. Később azonban bevallotta, hogy "Seniors Share Wisdom" nevű nonprofit szervezettől származó fiktív interjúk alapján készült, és az életrajza teljes egészében kitalált.
Brian végül kijelentette, hogy "elferdítette az igazságot," hogy "képviselhesse a sokszínűséget és reprezentációt."
A chatbotok beszélgetések során azt is elárulták, hogy a Meta célja az volt, hogy az ilyen virtuális társak növeljék a felhasználók elköteleződését, ezáltal növelve a hirdetési bevételeket és a platform növekedését.
A chatbotok közül több már 2023-ban elérhető volt, de újra reflektorfénybe kerültek, miután Connor Hayes, a Meta generatív AI-termékekért felelős alelnöke egy decemberi interjúban elmondta, hogy a vállalat hosszú távon azt tervezi, hogy az ilyen mesterséges intelligenciák ugyanúgy jelen lesznek a platformokon, mint a felhasználói fiókok.
Bár a Meta több AI-karaktert eltávolított, a felhasználók továbbra is létrehozhatnak saját chatbotokat. Ezek között lehet például "hűséges legjobb barát", "figyelmes hallgató", "magántanár", "kapcsolati tanácsadó" vagy "megbeszélőpartner."
A Meta az elmúlt években jelentős erőforrásokat fektetett a mesterséges intelligencia és a virtuális valóság fejlesztésébe, bár ezek az új területek vegyes sikereket hoztak a cég számára.
A chatbotok körüli botrány rávilágít arra, hogy a technológiai óriások milyen kihívásokkal szembesülnek az AI-fejlesztések során, különösen akkor, ha a diverzitás és a hitelesség témája kerül előtérbe.