A Fusion architektúra a központi feldolgozó egységet és a grafikus feldolgozó egységet egyazon szilikon lapkán tartalmazza. Már most elérhetők minták az új chipekből, de piacra csak jövőre kerülnek.
A konkurencia előtt sem ismeretlen koncepció, miszerint a CPU és GPU egyetlen hibrid lapkán elhelyezve jobb teljesítményt és fogyasztást hozhat, az asztali és hordozható gépek világába egyaránt. Sőt, Lane McCullough, a Dell vezető terméktervezője szerint a Fusion olyan teljesítményt adhat, amely szükségtelenné teheti különálló, energia-éhes grafikus kártyák beszerzését.
?Tetszik, hogy ez rugalmasságot és teret ad számunkra" - mondta McCullough. Arra a kérdésre, hogy konkrétan folynak-e már a tesztek, nem adott választ.
Egy nagy előrelépés a hibrid CPU-GPU lapkák alkalmazása McCullough szerint, a Fusion chipnek komoly szerepe lehet abban, hogy a Dell kisebb rendszereket állíthasson elő, új méretkategóriák jelenhetnek meg. Ez egyúttal kiterjesztheti a PC-k élettartamát is, merthogy McCullough szerint ?a legrosszabb, ha egy gyenge számítógépünk van, amit sem használni, sem továbbfejleszteni nem tudunk".
Még folyik a döntés, hogy felvegyék-e a Fusiont a palettára és a Dell meglehetősen konzervatív a továbblépések terén. ?Ha lesz értelme, akkor ebbe az irányba mozdulunk majd" mondta McCullough.
Az AMD erőteljes grafiukus technológiákhoz jutott az ATI 2006-os felvásárlásával. Már ekkor beszélt arról a cég, hogy egy lapkán szeretné látni a CPU-t és GPU-t, de de az Intel elévágott a legújabb Core processzorokkal. Az Intel további CPU magok hozzáadásával fokozza a teljesítményt, az AMD a Fusion-nal azonban a CPU-k és GPU-k számát is emeli majd. Leslie Sobon, az AMD marketing igazgató helyettese szerint 2015-re megváltozik a modell és már nem lehet szigorúan elkülöníteni a kétfajta feldolgozóegységet.
Az AMD februárban leplezte le a Fusion lapkát, amelynek noteszgépekbe szánt változata a Llano névre hallgat. A négymagos CPU a Phenom II módosított változata és legfeljebb 3 GHz ütemjel frekvencián működhet. Az integrált grafikus mag lehetővé teszi, hogy a felhasználók Blu-ray mozikat nézzenek vagy 3D játékokat játsszanak. Intenzív számításigényű alkalmazásokban a CPU és GPU együttműködhet a gyorsabb végrehajtás érdekében.
Közismert, hogy a GPU erőteljes grafikát felvonultató alkalmazásokban jó, standard feladatokban azonban nem használható. Csakhogy sok standard alkalmazás is létezik - például az antivírus programok, videovágók vagy fotószerkesztők -, melyekben jól jönne a GPU ereje, mivel az rengeteg párhuzamos számítást képes végrehajtani. Az AMD - akárcsak az NVIDIA, Intel és Apple - az OpenCL szabványra támaszkodik e tekintetben, ez a fejlesztői függvénykönyvtár lehetővé teszi, hogy hogy az alkalmazások számítási feladatokat bízzanak a GPU-ra. A hasonló feladatot elllátó API-t, a Microsoft DirectCompute-t is támogatja az AMD Fusion, így a fejlesztők több lehetőségből választhatnak majd.