Nemzetközi szintű űripari együttműködés körvonalazódik a 4iG csoporthoz tartozó 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) és az Azerbajdzsáni Köztársaság űrügynöksége (AZERCOSMOS) között. A két fél csütörtökön írt alá nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot, amely az űripar több területén is közös fejlesztések lehetőségét vetíti előre.
A Budapesti Értéktőzsde oldalán közzétett közlemény szerint a dokumentum többek között az alacsony földkörüli pályás (LEO) műholdas földmegfigyelésre, az adatok megosztására és hasznosítására, a geostacionárius pályán működő kommunikációs műholdakra, valamint a műholdas földi infrastruktúra kiépítésére és működtetésére terjed ki. A szándéknyilatkozat egyben lefekteti az alapjait a kis műholdak közös gyártásának, közös kutatás-fejlesztési projekteknek, valamint az oktatási és gyakornoki programoknak is.
A felek célja olyan konkrét együttműködési lehetőségek feltérképezése, amelyek hosszú távú partnerséghez vezethetnek. Az elköteleződést jól mutatja, hogy a jelenleg is zajló STC 2025 Central Eurasia, vagyis a Közép-Eurázsiai Űrtechnológiai Konferencia kiemelt főtámogatója a 4iG SDT.
Az együttműködés nemcsak a technológiai fejlődést, hanem a térségi tudástranszfert és innovációt is előmozdíthatja. Az AZERCOSMOS célja, hogy a térség meghatározó űripari központjává váljon, elősegítve a globális kapcsolatok bővítését és a fiatal tehetségek bevonását a szektorba.
A 4iG SDT, mint a cégcsoport űr- és védelmi ipari holdingvállalata, komoly nemzetközi ambíciókat dédelget. Tevékenysége kiterjed a műholdfejlesztésre, -gyártásra, -üzemeltetésre, műholdas szolgáltatásokra, dróngyártásra, drónvédelmi technológiákra és a védelmi ipar digitális transzformációjára is.
A mostani megállapodás mérföldkő lehet a 4iG számára a globális piacra lépés felé vezető úton, miközben tovább erősíti Magyarország pozícióját a nemzetközi űripari térképen.