Tizenkét újabb vállalati mobilalkalmazás jelent meg a múlt hónapban az IBM és az Apple tavaly indult együttműködésének gyümölcseként, az elérhető appok száma ezzel húsz fölé nőtt. Első pillantásra nem tűnik valami nagy számnak, de nem akármilyen alkalmazásokról van szó. Az appok az Apple okostelefonok és tabletek letisztult kezelőfelületén az IBM fejlett analitikai megoldásaira épülő funkciókat kínálnak a mobileszközökre kiterjesztett, iparág-specifikus üzleti folyamatok mentén.
Magyarországon azonban – a régió más országaihoz hasonlóan – sokkal kevesebb szervezet indított BYOD-programot, mint Észak-Amerikában vagy Nyugat-Európában. A fogyasztók árérzékenysége miatt az Apple eszközeinek piaci részesedése is alacsonyabb, a lakosság mobilitásélményét elsősorban Android-alapú okostelefonok és tabletek formálják.
– Az Apple-lel kialakított együttműködésünk fontos, de nem egyetlen eleme MobileFirst stratégiánknak, amely egészét tekintve platformfüggetlen – mondta Rainer Pirker, az IBM MobileFirst üzletágának közép-kelet-európai vezetője, akivel a budapesti SmartMobile 2015 konferencián tartott előadását követően beszélgettünk. – Mindazok az eszközök, amelyeket MobileFirst portfóliónkban kínálunk a mobilalkalmazások fejlesztéséhez, teszteléséhez, védelméhez, valamint az appok és a mobileszközök felügyeletéhez, ennek megfelelően platformfüggetlenek, miként azok az iparágspecifikus B2C applikációk is, amelyeket Ready Apps néven készen kínálunk a szervezeteknek. Az Apple-lel közösen készített alkalmazások viszont B2B-jellegűek, üzleti folyamatokat terjesztenek ki iOS-alapú mobileszközökre.
Térségi inerció
Rainer Pirker szerint jelenleg puszta spekuláció lenne arról beszélni, hogy hasonló, B2B alkalmazások mikor jelenhetnek meg Android, BlackBerry vagy Windows platformra. Az Apple-lel kialakított együttműködés azonban a mi régiónkban is reflektorfénybe állíthatja az IBM MobileFirst portfólióját, amelyet errefelé viszonylag kevesen ismernek.
Közép-Kelet-Európában egyébként is kevesebb vállalat ismerte fel mostanáig, hogy sokat nyerhetne a mobil munkavégzés támogatásával. Elgondolkodtató jelenség ez egy olyan piacon, mint Magyarország, ahol a mobil-előfizetések száma már jó ideje meghaladja a lakosokét, a 4G-s hálózati lefedettség közelít a száz százalékos szinthez, és a fogyasztók lelkesen vásárolják az okostelefonokat, tableteket.
– A vállalatok vonakodása az integráció nehézségével és a biztonsággal összefüggő aggodalmakra vezethető vissza – mondta Rainer Pirker. – Mindkét problémára megoldást ad MobileFirst portfóliónk, amelynek átfogó jellegét és robusztusságát a piacelemzők is kiemelik (Gartner Enterprise Mobility Management Magic Quadrant 2014). Az applikációk gyors fejlesztését, tesztelését, sérülékenységvizsgálatát és integrálását támogató eszközök mellett a mobileszköz-menedzsment és a mobilstratégia kidolgozását tanácsadással is segítjük. Szoftvereszközeinket a vállalatok házon belül is bevezethetik, előre integrált célrendszer (appliance) formájában is, illetve Bluemix felhőplatformunkon szolgáltatásként is használhatják.
A szolgáltatásként adott mobilitás (MaaS) stratégiánk egyik fontos eleme. A mobilapplikációkban kezelt adatok védelmére például nagy teljesítményű analitikai megoldást kínálunk, amely azonnal észleli a rendes üzletmenettől eltérő fejleményeket, és ez egyedül felhőszolgáltatásként érhető el.
Lendületadó IoT
Térségünkben az IBM jellemzően partnereken keresztül szolgálja ki ügyfeleit. Rainer Pirker célja, hogy a régió nagyobb piacainak mindegyikén négy-öt független szoftverfejlesztő (ISV) partnerrel dolgozzon együtt a mobilitás terén. Magyarországon ez hamar teljesülhet, mert nálunk az IBM-nek már jelenleg is van három-négy MobileFirst partnere.
– Olyan nagyvállalatokra összpontosítunk, amelyek most tervezik a munkaerő mobilizálását, az üzleti folyamatok mobil kiterjesztését – mondta Rainer Pirker. – Egyre több szervezet tapasztalja Közép-Kelet-Európában is, hogy ha késlekedik a mobilitás vállalati szintű támogatásával, akkor még nagyobb biztonsági kockázatnak teszi ki magát, mert az üzletágak, sőt az alkalmazottak egyénileg is módot találnak rá, hogy munkájukat az irodától távol is végezhessék. A bigdata-alkalmazások elterjedése és a dolgok internetének (IoT) megjelenése újabb lendületet fog adni ennek a folyamatnak.
Ami az Apple-lel kialakított együttműködésünket illeti, az év végéig további száz applikációval bővítjük kínálatunkat, és szélesítjük a lefedett iparágak körét is, a pénzügyi szolgáltatások, a távközlés, a kereskedelem, a közlekedés, az energetika és a kormányzati szektor után legutóbb az egészségügy, a bányászat és a fémipar számára készítettünk mobilalkalmazásokat.