Az informatikai sajtóban már szinte napi szinten lehet olvasni az egyre durvuló szabadalmi csatározások elméleti polcról levételekben bővelkedő eredményeiről, ám aránylag ritkán akad olyan eset, mikor valamelyik gyártónak a gyakorlatban is sikerül betiltatnia a konkurencia termékeinek importálását vagy forgalmazását. A kivétel természetesen erősíti a szabályt, hivatalosan tegnaptól kezdve a Motorola 18 androidos eszközét nem importálhatja be az Egyesült Államok területére.
A csatát nyert fél jelen esetben a Microsoft, amely a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságnál eredetileg számos szabadalma megsértése miatt panaszolta be a gyártót, ám az ITC döntése szerint az összes közül csak az Exchange és Active Sync meghívóküldésével kapcsolatos volt jogos. Mivel a feleknek az utóbbi két hónapban sem sikerült egyezségre jutniuk az ügy rendezéséről, így életbe lépett a Microsoft által kifogásolt eszközök esetében az importálási tiltás.
Az érintett készülékek lentebb található listáját átbogarászva látható, hogy nem éppen új eszközökről van szó, némelyik közülük már egyáltalán nem is kapható a helyi mobilszolgáltatóknál: ez magyarázattal szolgál arra, hogy a Motorola miért nem próbál sürgősen megoldást találni a kialakult helyzetre. Ettől függetlenül a cég szerint „proaktív” módon készültek a tiltás életbe lépésére, így a még kapható modellek esetében nem kell készlethiánytól tartani.
A Motorolának három lehetősége van az ügy rendezésére: licencdíjat fizethet a Microsoftnak, kiszedheti a szoftvereiből a szabadalomsértő funkciót, vagy megpróbálhatja olyan szinten módosítani a szoftverét, hogy ne tudjanak mit kezdeni vele a redmondiak ügyvédei.
A betiltott modellek: Motorola Atrix, Backflip, Bravo, Charm, Cliq, Cliq 2, Cliq XT, Defy, Devour, Droid 2, Droid 2 Global, Droid Pro, Droid X, Droid X2, Flipout, Flipside, Spice, Xoom.