Hirdetés
. Hirdetés

Trendforduló a szektorban

|

Vonzónak számítanak a magyar technológiai vállalkozások a befektetők számára.

Hirdetés

Magyarországon a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) piacán a szektorban történt tranzakciók aránya duplája volt a régiós átlagnak az összes tranzakció tekintetében. Stabilan magas az információtechnológiai befektetések száma világszerte is. A vevői oldalon egyre gyakoribbak a stratégiai szereplők, akik leginkább a specializálódott, innovatív vállalatokban látnak lehetőségeket, melyeket sokszor kisebb méretük ellenére is szívesen vásárolnak fel, külföldön és hazánkban is.

Hirdetés

A magyar technológiai-szektor vállalkozói kultúrájában is egyre elfogadottabbá, sőt keresettebbé válik a kockázati tőke bevonása, mint a versenyképes, fiatal cégek gyors felemelkedésének eszköze.

Az átlagosnál kedvezőbb hazai környezetet a számok is alátámasztják a szektorban. Az Ernst & Young legutóbbi iparági jelentése szerint amíg Magyarországon 2012-ben az összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán a technológiai szektor a tranzakciók 17 százalékát tette ki (ez 15 tranzakciót jelent), ez az arány a közép- és kelet-európai országokban csupán 8 százalék volt. Egy pozitív trend kezdetének értékelhető, hogy a hazai tranzakciók között tavaly megfigyelhettünk második körös kockázati tőkebefektetést, illetve kockázati tőkés kiszállást is stratégiai vevőnek való értékesítés során.

Az ilyen cégek gyorsan alkalmazkodnak a piac elvárásaihoz, valamint folyamataik és termékeik könnyebben és gyorsabban illeszthetők a felvásárló vállalat profiljába, mint a megafúziók esetében. A legvonzóbb profilú technológiai vállalatok öt megatrend (smart mobility, cloud computing/Software-as-a-Service, social networking, big data, accelerated adaptation) köré csoportosíthatóak, amelyek napjainkban meghatározzák az információtechnológia fejlődését és így az e piacon megfigyelhető M&A tranzakciók irányait is. Ezen trendek lenyomatai és hatásai a magyar tranzakciós piacon is tetten érhetők.

Érdekes tény, hogy az eddig nem technológiai fókuszú befektetők 2012-ben globálisan 30 százalékkal több ilyen iparági tranzakcióban vettek részt, amely jól mutatja az ágazat piaci erősödését és jelentőségét, kapcsolódását más iparágakhoz.

A hazai tapasztalatok is azt mutatják, hogy érdemes a magyar, most még kisebb technológiai cégekre odafigyelni, hiszen ebben a dinamikusnak tekinthető környezetben nem feltétlenül kell sok időnek eltelnie, hogy egy újabb prezi vagy Ustream jellegű sikertörténet váljon belőlük. Jelenleg a kisebb cégeknek elsősorban a hazai vagy regionális kockázati tőke jelent segítséget a növekedéshez, a magyar viszonylatban nagyobbnak számító vállalatok pedig akár a legnagyobb nemzetközi, stratégiai vevők figyelmére is számot tarthatnak. Ez megnyugtatóan hat a kockázatitőke-befektetőre is, hiszen ők már beszálláskor az exit-lehetőségeket keresik, azokat előre látva jóval szívesebben fektetnek be.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.