Az Egyesült Államok, Oroszország és Kína gazdasága viszonylag kevés kárral vészelne át egy teljes kereskedelmi blokádot, míg Németország, Franciaország és Nagy-Britannia súlyosan megsínylené - derült ki a Sino-Russian Laboratory for Assessing the Consequences of Intercountry Trade Wars tanulmányából.
A kínai Nemzeti Szuperszámítógépes Központban 2024 elején végzett kutatás 19 globális gazdaság ellenálló képességét vizsgálta a nagyszabású gazdasági szankciókkal szemben matematikai modellezéssel. Az elemzők felmérték, hogy az egyes országok milyen közvetlen bruttó hazai termék (GDP) veszteségeket szenvednének el, ha teljes kereskedelmi blokáddal szembesülnének, a párhuzamos import lehetősége nélkül.
A tanulmány kimutatta, hogy bár a javasolt forgatókönyv szerint minden ország gazdasága zsugorodna, egyes országok gazdasága a többinél súlyosabb csapást szenvedne el. Oroszország a három legellenállóbb ország közé tartozna, gazdasága legfeljebb 3,5%-kal soványodna. Kína GDP-je 3,1%-kal csökkenne, míg az USA-ban 2,3%-os visszaesés következne be.
Eközben a német gazdaságot érné a legsúlyosabb csapás, ha kereskedelmi kapcsolatai megszűnnének, 8,1%-kal szűkülne. Jelentős károkat szenvedne Dél-Korea (7,9%-os visszaesés), Mexikó (7,2%), Franciaország (7%), Törökország (6,6%), Olaszország (6%) és az Egyesült Királyság (5,7%) is.
A tanulmány szerint Ausztrália, Indonézia és Japán gazdasága 3,7-3,8%-kal zsugorodna, így kevésbé lennének érzékenyek a kereskedelmi szankciókra, mint India, Brazília és Kanada, ahol a GDP 4%-kal, 4,2%-kal, illetve 5,5%-kal csökkenne.
Az elemzők az amerikai, a kínai és az orosz gazdaság viszonylag jó stresszteszt-teljesítményét azzal magyarázták, hogy ezek az országok másoknál jelentősebb természeti erőforrásokkal, valamint humán, tudományos és katonai potenciállal rendelkeznek.
Az eredményeket kommentálva Sztanyiszlav Muraszov, a Raiffeisenbank vezető közgazdásza megjegyezte, hogy a gazdasági megszorítások esetén a legkevésbé érintett országok lesznek a legjobban felkészültek.
"Az a nyertes, aki általánosságban véve felkészült a korlátozásokra azzal, hogy lokalizálta a termelését, vagy aki képes lesz például lemondani bizonyos importált alkatrészekről, félkésztermékekről, nyersanyagokról, berendezésekről. A tanulmányból ítélve megerősítést nyer egy lehetséges tézis, miszerint Európa jobban függ a globális piactól, mint Kína, az USA és Oroszország" - mondta a Kommerszant című napilapnak.
Az ukrajnai konfliktus miatt már nemzetközi gazdasági szankciók széles skálájának kitett orosz gazdaság 2022-ben kezdetben 1,2%-kal sorvadt, de tavaly 3,6%-os növekedést könyvelhetett el a hivatalos statisztikák szerint. A pénteken kiadott előzetes becslések szerint 2024 első negyedévében az ország GDP-je tovább nőtt, 5,4%-kal az előző év azonos időszakához képest. A Nemzetközi Valutaalap a múlt hónapban közölte, hogy az orosz gazdaság 3,2%-os bővülésére számít az idén, amely előrejelzéssel az ország megelőz számos nagy nyugati gazdaságot, köztük az Egyesült Államokat (2,7%), az Egyesült Királyságot (0,5%), Franciaországot (0,7%) és Németországot (0,2%).