Hirdetés
. Hirdetés

Trade Wars - ezek az országok a legsebezhetőbbek a szankciókkal szemben

|

Elemzők szerint a brit, a német és a francia gazdaságot érné a legnagyobb csapás, ha kereskedelmi kapcsolataikat megszakítanák, és nem lenne lehetőségük párhuzamos importra.

Hirdetés

Az Egyesült Államok, Oroszország és Kína gazdasága viszonylag kevés kárral vészelne át egy teljes kereskedelmi blokádot, míg Németország, Franciaország és Nagy-Britannia súlyosan megsínylené - derült ki a Sino-Russian Laboratory for Assessing the Consequences of Intercountry Trade Wars tanulmányából.

A kínai Nemzeti Szuperszámítógépes Központban 2024 elején végzett kutatás 19 globális gazdaság ellenálló képességét vizsgálta a nagyszabású gazdasági szankciókkal szemben matematikai modellezéssel. Az elemzők felmérték, hogy az egyes országok milyen közvetlen bruttó hazai termék (GDP) veszteségeket szenvednének el, ha teljes kereskedelmi blokáddal szembesülnének, a párhuzamos import lehetősége nélkül.

A tanulmány kimutatta, hogy bár a javasolt forgatókönyv szerint minden ország gazdasága zsugorodna, egyes országok gazdasága a többinél súlyosabb csapást szenvedne el. Oroszország a három legellenállóbb ország közé tartozna, gazdasága legfeljebb 3,5%-kal soványodna. Kína GDP-je 3,1%-kal csökkenne, míg az USA-ban 2,3%-os visszaesés következne be.

Eközben a német gazdaságot érné a legsúlyosabb csapás, ha kereskedelmi kapcsolatai megszűnnének, 8,1%-kal szűkülne. Jelentős károkat szenvedne Dél-Korea (7,9%-os visszaesés), Mexikó (7,2%), Franciaország (7%), Törökország (6,6%), Olaszország (6%) és az Egyesült Királyság (5,7%) is.

Hirdetés

A tanulmány szerint Ausztrália, Indonézia és Japán gazdasága 3,7-3,8%-kal zsugorodna, így kevésbé lennének érzékenyek a kereskedelmi szankciókra, mint India, Brazília és Kanada, ahol a GDP 4%-kal, 4,2%-kal, illetve 5,5%-kal csökkenne.

Az elemzők az amerikai, a kínai és az orosz gazdaság viszonylag jó stresszteszt-teljesítményét azzal magyarázták, hogy ezek az országok másoknál jelentősebb természeti erőforrásokkal, valamint humán, tudományos és katonai potenciállal rendelkeznek.

Az eredményeket kommentálva Sztanyiszlav Muraszov, a Raiffeisenbank vezető közgazdásza megjegyezte, hogy a gazdasági megszorítások esetén a legkevésbé érintett országok lesznek a legjobban felkészültek.

"Az a nyertes, aki általánosságban véve felkészült a korlátozásokra azzal, hogy lokalizálta a termelését, vagy aki képes lesz például lemondani bizonyos importált alkatrészekről, félkésztermékekről, nyersanyagokról, berendezésekről. A tanulmányból ítélve megerősítést nyer egy lehetséges tézis, miszerint Európa jobban függ a globális piactól, mint Kína, az USA és Oroszország" - mondta a Kommerszant című napilapnak.

Az ukrajnai konfliktus miatt már nemzetközi gazdasági szankciók széles skálájának kitett orosz gazdaság 2022-ben kezdetben 1,2%-kal sorvadt, de tavaly 3,6%-os növekedést könyvelhetett el a hivatalos statisztikák szerint. A pénteken kiadott előzetes becslések szerint 2024 első negyedévében az ország GDP-je tovább nőtt, 5,4%-kal az előző év azonos időszakához képest. A Nemzetközi Valutaalap a múlt hónapban közölte, hogy az orosz gazdaság 3,2%-os bővülésére számít az idén, amely előrejelzéssel az ország megelőz számos nagy nyugati gazdaságot, köztük az Egyesült Államokat (2,7%), az Egyesült Királyságot (0,5%), Franciaországot (0,7%) és Németországot (0,2%).

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.