Hirdetés
. Hirdetés

Szakmai társkereső

|

Vajon le lehet írni 140 karakterben egy szakmai profilt, vagy azt, hogy milyen szakértelemre volna szükség egy ötlet megvalósításához? A feladat nem könnyű, de nem is lehetetlen. Ha sikerül, van segítség a megfelelő partnerek megtalálásához, például egy zártkörű szakmai klubban.

Hirdetés

Minden bizonnyal nem egyedi probléma, hogy egy jó ötletet nem sikerül megvalósítani. Vagy ha egy tehetséges szakember – például egy jó szoftverfejlesztő – nem talál kedvére való, képességeihez illeszkedő feladatot. Vagy egy befektető nem bukkan arra az ötletre, amibe – a jó megtérülés reményében – szívesen invesztálna. Válság ide, válság oda, a tapasztalatok szerint külföldön és Magyarországon egyaránt születnek jó ötletek, vannak jó fejlesztők, és található elegendő tőke is. Az alapvető gondot az jelenti, hogy ezek az emberek (illetve startup cégek) megfelelő kapcsolatok híján nehezen találnak egymásra. Ezt felismerve néhány fiatal, informatikai és gazdasági végzettségű hazai szakember úgy döntött, hogy megpróbál közvetíteni az érintettek között, és – a StartupFlyer segítségével – összekapcsolja az ötletgazdákat, a technológiai szakértőket és a finanszírozókat.

Borbély Gábor, Startupflyer alapító
Borbély Gábor, Startupflyer alapító

Web, hírlevél, találkozó

– Az induló vállalkozásokban érintetteket tömörítő Colabs Startup Center alapítóiként és működtetőiként azt láttuk, hogy minden területen van elegendő szakember, csak azok nem találják az egymáshoz vezető utat. Láttunk egy-egy kapcsolatkereső kezdeményezést, de úgy ítéltük meg, hogy valami egészen mást kellene kitalálni. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nyomtatott újságjának utolsó oldalán például van egy keres-kínál rovat, amelynek a felhozatala hihetetlenül vegyes, következésképpen hatékonysága rendkívül csekély. Valami hasonló, webalapú, de természetesen jóval hatékonyabb megoldásban kezdtünk el gondolkozni. Az volt az alapötletünk, hogy nem elég közzétenni a kínálatot (ötletet, szaktudást, tőkét), hanem olyan valós, személyes találkozókat is kell szervezni, ahol ténylegesen megszülethetnek az összekötések. Szerencsénkre volt két-háromszáz ember, akikről tudtuk, hogy sok mindenre nyitottak, ráadásul a Colabsnál szervezett rendezvények nagy társaságában is bőven voltak rugalmas, kreatív, bevonható emberek – fogalmazott Borbély Gábor, a StartupFlyer egyik alapítója.

A StartupFlyer három elemből tevődik össze. Az egyik a profilokat tartalmazó weboldal, a másik az új profilokról időről időre tájékoztató hírlevél, a harmadik a személyes találkozó.

Bakó Zsolt, Startupflyer alapító
Bakó Zsolt, Startupflyer alapító

Anonim profilok

Az alapítók arra törekedtek, hogy a keresett szakember, befektető stb. megtalálásához vezető út a lehető legegyszerűbb legyen. Ezért csak a legszükségesebb adatokat kérik a regisztrációhoz 140-140 karakterben: meg kell adni, hogy mivel rendelkezik az illető (have), illetve mire van szüksége (need).

– A varázslat a felszín alatt van. Mi, a rendszer üzemeltetői, mindenkiről tudjuk, hogy mit kínál, illetve mit keres. E tudás birtokában még a személyes találkozó előtt elvégezzük a kapcsolatkeresést. Így a rendezvényen könnyen létrejöhetnek a valós, személyes találkozók. Sokkal gyorsabban, mintha a helyszínen, a névjegykártyák cseréjét követően indulna el a kapcsolatkeresés – mutatott rá Bakó Zsolt, a másik alapító.

A StartupFlyer egyik legizgalmasabb ötlete, hogy a profilok mellé nem kerülnek ki a webre a nevek és a cégek. Mindenki anonim marad egészen a személyes találkozásig. Nincs tehát mód például előre rákeresni a weben a majdani partner múltjára, és valamiféle prekoncepciót kialakítani. Amikor valaki jelentkezik a következő eseményre, lehetősége van a számára legizgalmasabb embereket bejelölni. A rendszer erről automatikusan e-mailt küld az érintetteknek, jelezve, hogy valaki érdeklődik irántuk, feltétlenül jöjjenek el a rendezvényre. Az eseményen, a regisztrációt követően teljesen automatikussá válik a folyamat. Azok a jelenlévők, akiket bejelöltek, illetve akiknek ott vannak a bejelölt partnereik, SMS-t kapnak a kapcsolatfelvételhez szükséges adatokkal. Itt jelenik meg először a név és az elérhetőségek.

A StartupFlyer közösségnek jelenleg körülbelül 750 tagja van. Általában havonta egy találkozót tartanak. Eddig egy-egy rendezvényen átlagosan 50-60 vendég vett részt. Közülük alkalmanként mintegy 30-an jelölték be előzetesen, hogy kikkel szeretnének kapcsolatba lépni.

A tagok általában stabil szakmai háttérrel vagy komoly tőkével rendelkező aktív emberek. Mindenféle korosztály megtalálható közöttük, a huszonévesektől kezdve az ötvenesekig bezárólag. A rendszer üzemeltetői szerint az is egyfajta szűrés, hogy mindössze 140 karakter áll rendelkezésre a kívánságok, illetve az ajánlatok érthető, vonzó megfogalmazásához. A tapasztalatok szerint ez nem is olyan egyszerű feladat. Megjegyzendő, hogy a profilok nem kerülnek ki automatikusan a webre, azokat publikálás előtt mindig elolvassa valaki. Így biztosan nem maradnak bent például személyes adatok, vagy a startup profiltól idegen (például milliárdos) ajánlatok, igények.

Fókuszban az informatika

A StartupFlyeren megjelenő hirdetések döntő többsége informatikai témájú. A have–need trendek jól tükrözik az általános piaci helyzetet. Ötlet van bőven, fejlesztőből sincs hiány. Gyakori, hogy egy ötletgazda fejlesztőt keres, és természetesen sok fejlesztő szeretne munkát kapni. De valahogy nem találnak egymásra, egymás mellett hirdetnek.

– Minden rendezvényen sok kapcsolat jön létre, és ez már önmagában is siker. Ezenkívül kaptunk már olyan visszajelzéseket, hogy létrejött az üzlet. Arra is volt példa, hogy fokozatosan egy többfős csapat állt össze azokból, akik nálunk találkoztak. Vannak ilyen sztorik, de nekünk nem célunk, hogy végigkövessük az eseményeket. Mi tényleg csak azzal foglalkozunk, hogy létrejöjjön a kapcsolat. Utána már az érintetteken áll, miként kamatoztatják azt – tájékoztatott Borbély Gábor.

A rendezvények gyakorlatilag önfenntartók. Az 1500 forintos belépőjegyek fedezik a kiadásokat. A Colabs munkatársai most azon gondolkoznak, hogy a háttérben működő, saját fejlesztésű szoftverrendszert hol lehetne még alkalmazni. Használni lehetne például konferenciákon, ahol adott időben, adott helyen nagyon sok, azonos szakmai érdeklődésű ember tartózkodik. Nekik nyújthatna segítséget a rendszer a megfelelő partnerek megtalálásában. A szoftver konferenciákra specializált változata már elkészült.

Nemzetközi kitekintés

– A szoftver továbbfejlesztésén kívül szeretnénk más irányokban is lépni. Célunk, hogy a StartupFlyer nemzetközi hálózattá váljon. Ennek érdekében már megtettük az első lépéseket. Tulajdonképpen ez nem is volt nehéz, hiszen már a weboldal indításakor voltak érdeklődők Dániából, Németországból, Csehországból, Görögországból, sőt még Afrikából is – mondta Bakó Zsolt.

A világ számos országában vannak a StartupFlyerhez hasonló, technológiai területen működő hubok. Fejlődési szakaszaik, problémáik nagyon hasonlók a magyarországiakhoz. Magától értetődő tehát, hogy egy megoldást, amely az egyik csapatnál jól működik, átvegyenek a többiek. Ebből a megfontolásból kiindulva kezdtek el a hazai fejlesztők azon gondolkozni, hogy nemcsak Budapesten lehetne találkozókat szervezni, hanem más startup hubokban is. Ez azonban még csak távlati terv.

– Közelebbi tervünk, hogy tértől és időtől függetlenül is létrehozunk kapcsolatokat/„összekötéseket”. Többen is jelezték már ilyen irányú igényeiket. Mindig vannak ugyanis, akik nem tudnak eljönni egy-egy találkozóra, viszont nem tudnak vagy nem akarnak egy hónapot várni, hamarabb volna szükségük szakemberre, befektetőre. Már dolgozunk a megoldáson; weboldalunkon ez lesz a következő nagy újdonság – tájékoztatott Borbély Gábor.

Mivel a mintegy 750 tagból több mint 500-nak van profilja, a teljes lista gondos átolvasása szinte lehetetlen feladat. Segítséget nyújthat egy kereső, ám a Colabs munkatársai más megoldást előnyösebbnek ítélnek. Már dolgoznak egy személyre szabott ajánlórendszer fejlesztésén. Lényege, hogy időről időre felhívja a profillal rendelkező tagok figyelmét arra, kikkel volna érdemes megismerkedniük.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.