Lehetséges, hogy az Európai Bizottság nem vett figyelembe fontos bizonyítékokat az Intellel szembeni antitröszt vizsgálat során? Az Európai Unió ombudsmanja szerint lehetséges, hiszen nincs nyoma annak a 2006-os találkozónak, ahol a Dell vezetője az AMD processzorait a teljesítményük miatt kritizálta. Így az Európai Bizottság döntésekor figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a legnagyobb PC-gyártók egyikének a döntése, hogy csak Intel CPU-kat használ, tisztán a teljesítményen alapul.
Ombudsmani jelentés
A Wall Street Journalban megjelent cikk szerint megszerezték P. Nikiforos Diamandouros ombudsman jelentését még annak hivatalos publikálása előtt. Ez leírja, hogy a Dell egyik meg nem nevezett vezetője 2006-ban elmondta az EU-s kivizsgálóknak, hogy az AMD processzorai problematikusak a ?nagyon gyenge teljesítményük miatt?. Azt azonban nem lehet tudni, hogy egészen pontosan mit mondott az illető, mert a kivizsgálók nem készítettek írásos feljegyzést a beszélgetésről. Amikor az Intel hivatalosan kérte az EB-től a meghallgatás jegyzőkönyvét, az EB tagadta hogy az egyáltalán valaha is lezajlott, és állította, hogy nincs feljegyzés a találkozóról.
Májusban egymilliárd eurós büntetést szabott ki az Európai Bizottság az Intelre ? ami rekord az EU történetében ?, trösztellenes vétségek miatt. A vádak szerint az Intel kétféleképpen is megsértette a trösztellenes szabályozást, és visszaélt piaci dominanciájával. Egyrészt kedvezményeket adott számítógépgyártó partnereinek, hogy megakadályozza az AMD processzorainak felhasználását. Másrészt a kiskereskedelmi cégeket egyéb kedvezményekhez juttatta, hogy azok csak Intel CPU-val szerelt számítógépeket forgalmazzanak. A második esetben az Intel fizetett a PC-gyártóknak, hogy késleltessék, vagy teljes egészében töröljék az AMD processzorain alapuló termékeik piacra dobását.
A büntetés összegét figyelembe véve egyáltalán nem csoda, hogy az Intel fellebbezéssel élt. Ami meglepő, az a fellebbezés alapja. Az Intel szerint az EU megsérti a cég emberi jogait azzal, hogy ilyen óriási büntetést ró a vállalatra, mert álláspontjuk alapján ilyen büntetést csak büntető törvényszék szabhat ki. Egy adminisztratív jellegű eljárást végző testület, szerintük nem hozhat ilyen döntést.
A jelentés megváltoztathatja a döntést?
Valószínűtlen, hogy az ombudsmani jelentés leakasztja az Intelt az EB horgáról, mivel az ügyben annyi más, az Intel bűnösségét alátámasztó bizonyíték létezik. Az viszont várható, hogy a jelentés kétségessé teszi az Európai Bizottság kivizsgálóinak elfogulatlanságát és a vizsgálat átláthatóságát. Talán a jelentés arra elegendő lesz, hogy az Intel felhasználja arra, hogy majd 2010-ben az EU elsőfokú bíróságánál elérje a büntetés mértékének csökkentését.