A jelentős külföldi keresletnek betudhatóan Kína növelni kívánja a katonai célra használt drónok kivitelét; az országban minden korábbinál nagyobb energiát fordítanak a kutatásra és fejlesztésre ezen a területen - írta legfrissebb számában a China Daily című kínai napilap.
A cikk szerint a pilóta nélküli gépeket katonai tevékenységekhez nagyon széles skálán lehet bevetni a légi térképészettől a járőrözésen vagy nyersanyagkeresésen át rakétahordozásig, illetve éles műveletekben való részvételig.
Kína az Egyesült Államok mellett jelenleg az egyetlen ország, mely exportálja is katonai drónjait. Az első ötöt Nigériának adta el, mely a Boko Haram iszlamista militáns csoport elleni harcaiban használja a gépeket.
Nyugati sajtóbeszámolók szerint Kína Nigéria mellett Pakisztánnak, Egyiptomnak és Szaúd-Arábiának is szállíthatott.
A Forecast International nevű piackutató cég szerint a harci drónok piaca tavaly 942 millió dollárt tett ki, s ez az összeg a mind növekvő keresletnek köszönhetően 2023-ra 2,3 milliárd dollárra duzzadhat.
A Forecast előrejelzése szerint a legnagyobb kínai dróngyártó, az Aviation Industry Corp. of China (Avic) addigra a világ legnagyobb gyártójává lép elő a katonai alkalmazású gépeket tekintve.
Az állami kézben lévő vállalatok mellett a magángyártók is a bővülő kereslet kielégítésében látnak nagy üzletet, s ahogy a China Daily egy korábbi cikke fogalmaz: a védelmi technológiára szakosodott nagy cégek mind hatalmas erőforrásokat áldoznak a drónok fejlesztésére.
A kínai sajtóban megjelent vélemények szerint ugyanakkor az ázsiai ország továbbra is lemaradásban van technológia terén a nyugati államokhoz képest, a kutatók így minden korábbinál több energiát fordítanak az olcsóbb és gazdaságosabb gyártási technológiák kifejlesztésére.
A hadi mellett a polgári használatra tervezett drónok is nagy népszerűségnek örvendenek. Ezekből a China Daily cikke szerint húszezer van használatban, többnyire a mezőgazdaság, a természetvédelem vagy a tengeri megfigyelés területein.