A telefonok értékesítése ezen csatornákon keresztül ugyan nem illegális, ugyanakkor nem is a „hivatalos” út, mivel a gyártó erre nem adott engedélyt, , mert az nem esik egybe üzleti terveivel.
Az IHS amerikai cég adatai szerint a szürke piacon várható kereslet a mobiltelefonok iránt az idén előreláthatólag 12 %-kal lesz kisebb a tavalyihoz képest annak köszönhetően, hogy mind a gyártók, mind a vásárlók egyre inkább a márkás termékeket részesítik előnyben. Az adatokat számszerűsítve, két éve még negyedmilliárd fölött volt a szürke piacon forgó mobilok száma, amely tavaly már 221,5 millióra esett vissza, ez évre pedig várhatóan 194,6 milliót jósolnak; a csökkenés jövőre már ennél is élesebbnek ígérkezik: a szakemberek mindössze 173,8 milliós darabszámmal számolnak. 2017-re pedig mindössze hozzávetőleg 140 millió példány eladását jósolják.
A jelenség magyarázata az lehet, hogy manapság világszerte mindenütt egyre kisebb a kereslet az egyszerűbb készülékekre, a szürke piacon mindazonáltal egyre népszerűbbnek látszik a két véglet: a filléres, illetve a drágán beszerezhető okostelefon, amely kategóriákba tartozó készülékek egyre nagyobb számban történő eladásával egy időben a vevők egyre kevésbé keresik a köztes kategóriába tartozó mobilokat.
Az IHS különben a szürke piacon előforduló termékekhez sorolja a hamisítványokat is, ideértve az utángyártott iPhone-okat, valamint a „fehér telefonokat”, amelyekre tetszés szerint lehet bármilyen logót nyomtatni. A cég ázsiai szakértője ugyanakkor megjegyzi, hogy idáig a fejlődő országok voltak az ilyen készülékek legnagyobb felvásárlói, de most már azokban is megfigyelhető, hogy inkább a márkás termékeket keresik a vásárlók. A gyártók közül sokan időközben saját védjeggyel rendelkeznek, és legális csatornákon értékesítik saját márkás készülékeiket, ily módon igyekezvén javítani piaci pozícióikat.
A mobilok szürke piacának legnagyobb részét Kína teszi ki, emellett a térség jó néhány más államában, így például a Fülöp-szigeteken, Indonéziában, Pakisztánban, Thaiföldön és Vietnamban is jelentős, bár szintén csökkenő tendenciát mutat az érdeklődés az ilyen telefonok iránt – írja a businesstech.co.za portál. Afrikán és a Közel-Keleten belül Egyiptomban, Iránban, Nigériában és Törökországban veszik a legtöbb ilyen készüléket.