Évszázadunk kávéházai az internetes oldalak kommentszekciói lettek. Itt formálunk véleményt, itt adunk hangot érzelmeinknek, itt kérünk tanácsot - amennyiben erre lehetőséget kapunk. Csakhogy nem minden oldalon lehet véleményt nyilvánítani, pedig igény volna rá, legyen az hírportál, áruházi katalógus, közműszolgáltató, kormányzati szerv, vállalat honlapja, társkereső profil vagy Wikipedia-bejegyzés. A ChimeIn ezt a hibát orvosolja. Az új magyar fejlesztéssel a világ minden weboldala, mind az egymilliárd kommentelhetővé válik.
Mindehhez csak le kell tölteni a ChimeIn kiegészítőt a böngészőbe és/vagy appot az okostelefonra. A plugin vagy az alkalmazás letöltésével a felhasználók saját kommunikációs felületet kapnak, ami az épp futó oldal mellett nyílik meg, egyfajta saját közösségi kommenthálóként, globálisan kötve össze a hozzászólások íróit, olvasóit és a weboldalak gazdáit.
A ChimeIn kapóra jöhet például akkor, ha hálás beteg akar üzenetet hagyni orvosának a kórház honlapján; olvasója szeretne rajongókat toborozni egy könyvnek a könyvtár weboldalán; társadalmi vagy politikai ügy, esetleg adománygyűjtés melletti kiállásra szeretne buzdítani valaki, étterem, fodrászszalon kíván kapcsolatot tartani vendégeivel.
A ChimeIn alapító-cégvezetője Kovács-Bernárdt Tamás. Az informatikai szakember az Uproar online játékplatform és a magyar-amerikai LogMeIn távfelügyeleti rendszer egyik megalkotója. Elképzelései szerint felhasználóikból újfajta közösségek alakulhatnának ki, amelyek a többi hálózattal szemben nem a meglevő kapcsolatokra épülnek majd, hanem a témára, amiről az oldal szól. Az első angyalbefektető a LogMeIn vezére, Michael Simon volt. A ChimeIn mindössze háromnegyed év alatt épült Azure alapokra. A fejlesztők bekerültek a Microsoft BizSpark Plus programjába, és kaptak 120 ezer dollár kreditet, hogy újszerű és összetett rendszerüket Microsoft alapon építsék.
Big Data és BI
Egymillió-kétszázezer dollár összegű kockázati tőkebefektetésről állapodott meg a VirtDB Zrt. és az MFB Csoporthoz tartozó Corvinus Kockázati Tőkealapkezelő Zrt. A Starschema Kft. által alapított VirtDB Zrt. a kevésbé felhasználóbarát eszközök helyettesítésére keres szoftvermegoldásokat a nagyadat- és üzletiintelligencia-technológiákat használó cégek adatelérési problémáira - állítja Csillag Péter, a VirtDB Zrt. igazgatója. Az 1,2 millió dollár értékű tőkebevonás az eddigi egyik legnagyobb bigdata-fókuszú kockázati tőkebefektetés a magyar piacon. Csillag Péter 2016 augusztusa óta a VirtDB Zrt. igazgatója.
3D Miskolcról
Jóllehet a 3D nyomtatásban újabb és újabb technológiák, alapanyagok, nyomtatási eljárások jelennek meg, a legelterjedtebb továbbra is az FDM (Fused Deposition Modelling), melynek egyik jellemző és kedvelt alapanyaga a PLA (polylactic acid). A PLA könnyen nyomtatható, még kezdők számára is egyszerűen kezelhető, környezetbarát műanyag. Előnyei mellett azonban hátrányai is vannak: viszonylag alacsony hőmérsékleten olvad, törékeny, hő- és elektromos vezetőképessége alacsony. Ezeket a hiányosságokat küszöbölik ki a Miskolcon készülő nyomtatószálak.
- Ahogy egyre szélesebb körben alkalmazzák a 3D nyomtatást, úgy lesznek egyre kreatívabbak a felhasználók, és szeretnének elmerészkedni olyan területekre, ahol eddig az alapanyagok tulajdonságai szabtak korlátot egy-egy tárgy elkészítésének - véli Bodnár Zsolt, a Filamania Kft. ügyvezetője. A hagyományos PLA szállal ellentétben a Philament ESD szálból készült tárgyak elektrosztatikusan nem töltődnek fel, a Philament Model szállal könnyen reszelhető, vágható, csiszolható tárgyakat nyomtathatunk, míg a Philament Heat Resistant szálból nyomtatott tárgy akár 135 fokon is megtartja alakját. Speciális nyomtatószálaival a magyar startup Nyugat-Európában szeretne terjeszkedni, miközben további kompozitok fejlesztésén dolgozik.