A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a világ a geoökonómiai széttöredezés szélén áll, ami szerinte további "hideg zuhanyt" jelenthet az amúgy is vérszegény globális növekedésbe.
Kristalina Georgieva a Brüsszeli Gazdasági Fórumon videokapcsolaton keresztül tartott beszédében együttműködésre szólított fel mindenkit egy olyan időszakban, amikor a növekedés világszerte történelmi mércével mérve rendkívül gyenge.
"A növekvő globális integráció évtizedei után egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a világ rivális gazdasági tömbökre szakad" - mondta az IMF vezetője. "És ez a forgatókönyv mindenkinek rossz lenne, beleértve az európai embereket is".
Figyelmeztetett arra, hogy a növekedési kilátások egyre sötétebbek, miközben a globális kilátások mind rövid, mind középtávon gyengék. Az IMF előrejelzése szerint a növekedés a következő öt évben 3% körül marad, ami több mint három évtizede a legalacsonyabb középtávú előrejelzés.
"A központi bankároknak addig nincs nyugtuk, amíg a makacs infláció nem kerül határozottan ellenőrzés alá" - mutatott rá Georgieva. "A szükséges monetáris szigorítás a növekedésre nehezedik, és bizonyos pénzügyi sebezhetőségeket is feltár."
A multilaterális együttműködés felélesztése mindenhol létfontosságú a hosszú távú növekedéshez a tisztviselő szerint, aki arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelem széttöredezettsége hosszú távon akár 7%-ba is kerülhet a világgazdaságnak.
Ez "nagyjából Németország és Japán együttes éves teljesítményének felel meg" - mondta, hozzátéve, hogy egyes nemzetek GDP-vesztesége akár 12% is lehet.
"Nem hagyhatjuk figyelmen kívül ezeket a költségeket" - hangsúlyozta Georgieva.
Az IMF főnöke korábban azt mondta, hogy az elmúlt évek sokkjai, köztük a Covid-járvány, az orosz-ukrán konfliktus és a laza monetáris politika éveit követő kamatlábak megugrása, hátráltatták a világgazdaságot.