Hirdetés
. Hirdetés

Japán felgyorsítaná a digitális jen bevezetését a kínaiak miatt

|

A kísérleti programok, ha lesznek is, legkorábban 2023-ban indulhatnak.

Hirdetés

Japán új politikai vezetése felszólítja az ország pénzügyi bürokratáit, hogy gyorsítsák fel a digitális valuta kibocsátására irányuló erőfeszítéseket, mert Kína sokkal gyorsabb fejlődése potenciális kihívást jelent a globális gazdasági rendre nézve.

A kormány növelte a személyzet létszámát, amely a központi banki digitális valuta (CBDC) kibocsátásának jogi és technikai aspektusait vizsgálja. Azaz az új pénznemet a meglévő valuta digitális formájának tekintik.

Hirdetés

Bár a politikai figyelem egyelőre nem változik közvetlen befektetéssé, elemzők szerint valószínűleg nyomás alá kerül a japán jegybank, a Bank of Japan (BOJ), hogy változtasson a digitális jen kibocsátására irányuló óvatos, kis lépésekkel történő megközelítésén - számolt be a Reuters.

"Át kell gondolnunk, hogy mi történhet Japán nemzetbiztonságával, ha más országok előrébb lépnek a CBDC-vel. Japánnak fel kell gyorsítania a dolgokat, hogy bármikor készen álljon a digitális jen kibocsátására" - mondta a hírügynökség szerint Takayuki Kobayashi, a gazdasági biztonságot felügyelő miniszter, aki Fumio Kishida miniszterelnök kormánya alatt új szerepet kapott.

A globális élbolyhoz tartozó Kína már teszteli a nagyvárosokban a digitális jüan esetleges jövő évi bevezetését. Japán és a többi G7 fejlett ország ebben sokkal lassabban halad. A BOJ csak áprilisban kezdte meg kísérletének első szakaszát, és azt mondja, hogy nem tervezi a digitális jen azonnali kibocsátását. A kísérleti programok, ha lesznek is, legkorábban 2023-ban indulhatnak.

Ez a langyos hozzáállás változhat, mivel Kishida a gazdasági biztonságot politikai prioritássá tette, és a CBDC körüli kérdéseket a pénzügyeken túl a nemzetbiztonság kérdéssé változtatta. Míg a G7-ek központi bankjai általában egyetértenek abban, hogy a magánéletet érintő kérdésekben szembe kell szállni Kínával, Japán esetében ez az érv különösen erős, mivel a törvényhozók aggódnak a magabiztos szomszéd növekvő gazdasági ereje miatt.

Néhány befolyásos kormánypárti törvényhozó úgy látja, hogy Kína előretörése a CBDC terén potenciális fenyegetést jelent a dollár globális tartalékvaluta státuszára és Washington - Japán legnagyobb szövetségese - pénzügyi dominanciájára. Kishida egyik közeli tanácsadója a Reutersnek azt mondta, hogy Japánnak "szorosan együtt kell működnie az Egyesült Államokkal, hogy ellensúlyozzon minden olyan kísérletet, amely veszélyezteti a dollár tartalékvaluta státuszát", hozzátéve, hogy a BOJ egyeztet a pénzügyminisztériummal a digitális jen kibocsátásának gyors előrehaladása érdekében.

A BOJ tisztviselői szerint Kína terve nem befolyásolja közvetlenül a CBDC-kísérleteik időkeretét, mivel a digitális jen kibocsátásának fő célja, hogy kényelmes és hatékony fizetési és elszámolási eszközöket nyújtson a lakosság számára. A helyzet ismerői szerint a kínai tervnél fontosabb a BOJ számára, hogy európai és amerikai partnerei milyen gyorsan jelentik be a CBDC-kibocsátási terveiket.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.