
Ám nem ez volt az egyetlen ok, amiért az AEGON biztosítónál az Alfresco megoldást választották: „Nem akartak a nulláról indítani egy zöld beruházást, hiszen a biztosító nagy múltjára tekintve már eleve léteztek azok az üzleti folyamatok, rendszerek, amik kezelték a dokumentumokat, mindazonáltal hiányzott azok egységes tárolása” – tudtuk meg az Intalion vezetőjétől. Az viszont egyértelművé vált: ahhoz, hogy a biztosító növelje hatékonyságát és javítsa ügyfélközpontúságát, olyan megoldásra van szüksége, amely nem helyettesíti az eddigi rendszereket, hanem központi irattárat alkot.
A közös tervezés során kristályosodott ki, hogy egy olyan platformra van szükség, ami képes integrálódni a meglévő rendszerekhez, költséghatékony, időtálló, szabványos, más rendszerrel is bővíthető, és van támogatottsága. „Az első fontos lépés a dokumentumtár szerkezetének kialakítása után az érintett üzleti rendszerek dokumentumainak migrálása, áthelyezése volt, ezzel párhuzamosan egy komplex middleware architektúra tervezése zajlott, amely lehetővé teszi, hogy a rendszerek szolgáltatásként, megfelelő interfészen keresztül érhessék el a dokumentumkezelő rendszert– magyarázta Géczy Viktor a bevezetés részleteit. „Nagy kihívás volt számunkra a versenyszféra egyik legnagyobb open source alapú dokumentumtárának létrehozása, a heterogén rendszerek számára megfelelő integrációs réteg kialakítása, majd az infrastruktúra kialakítása és folyamatos hangolása” – tette hozzá a szakember.
Az előkészítést követően pedig már a támogatásban is az Intalion segédkezik. „Mivel ez a platform Magyarországon még nem annyira elterjedt, a szakértők folyamatos képzése elengedhetetlen mind a beszállító mind az ügyfelünk számára, ezért megtisztelő ügyfelünk bizalma, hogy nagyban ránk támaszkodik” – vélekedett Géczy Viktor.
Az új megközelítés a teljes architektúrát érintette: „Egy Microsoft Biztalk szervert vezettünk be middleware megoldásként az Intalion szakembereivel SOA alapokon. Ez a szolgáltatásalapú megközelítés érvényesül a dokumentumkezelésben, feldolgozásban és a folyamatok felé történő kiszolgálásban is. A Biztalk megoldásra át tudtuk vezetni a meglévő szolgáltatásainkat, és az Alfresco is ezen környezethez kapcsolódik.”
A Projekt másfél éve kezdődött és már fél éve elégedetten használják: 3,5 millió dokumentumot dolgoztak be a tárba, a a dokumentumok tárhely igénye jelenleg közel 2,5 TB. A felhasználó pedig csak annyit érzékel, hogy a FrontEnd felületekről gyorsabb válaszidővel kapja meg a kívánt dokumentumot, a felületi megoldások ugyanis ugyanazok maradtak, csupán a SOA architektúrán keresztül, mint kiszolgálóhoz fordulnak a dokumentumtárhoz.
„Összességében olyan célok megvalósítása felé léptünk az Alfresco bevezetésével, mint az ügyfélközpontúság javulása, válaszidők csökkentése, egységes tárhely kezelés, nagyobb megbízhatóságú kiszolgálás, teljesülő szabványosítási célok” – foglalta össze a CIO.
A fejlesztések nem állnak meg az AEGON-nál, mindazonáltal stratégiai alkalmazásaik mindegyikéhez jól illeszkedik az Alfresco. Az open source megoldásokat is szívesen alkalmazzák a továbbiakban, hiszen a jelentős gyártói licencdíjaktovábbi fejlesztésekre, értékteremtő megoldásokra fordíthatók” – tért ki a nyílt forráskód előnyeire a szakember. „Mindazonáltal, a legsikeresebb projektek akkor születnek meg, ha megvannak azok a külső kompetens partnerek, akikben megbízunk és akikre támaszkodhatunk – ilyen az Intalion is.”