Egyre több információval kell megküzdeniük a vállalkozásoknak, a rendkívüli üzleti és marketinglehetőségekkel is kecsegtető, mindent elsöprő adatcunami – az IDC előrejelzése szerint a digitális világban tárolt adatok mennyisége kétévente megduplázódik, és 2020-ra eléri a 44 zettabájtot – kezelése immár az egyik legnagyobb kihívást jelenti a cégek számára. Ebben a helyzetben kiváló megoldást jelentenek a tárolóhálózatok (storage area network, SAN), amelyek révén a vállalatok hatékonyabban tudják felügyelni az információkat, és intelligens módon tudnak reagálni az adatmennyiség folyamatos növekedésére. Tanulmányában a többek között tárolóhálózati eszközöket is gyártó Dell összefoglalta az újgenerációs SAN-ok technológiai előnyeit, amelyeket az alábbiakban ismertetünk.
Mivel a SAN-ok centralizálják a tárolást, a rendszeradminisztrátorok egyszerűbben nyilván tudják tartani a rendelkezésre álló tárolóterület méretét, megtervezni a jövőbeli adattárolási igényeket, valamint végrehajtani a tartalékmásolat-készítést. Megszűnik továbbá a közvetlenül csatlakoztatott tárolóeszközöktől való függőség, és jobban kihasználható a meglévő tárolókapacitás. Mindezek ellenére a kis- és középvállalatok körében korábban nem igazán voltak népszerűek a SAN-ok magasabb költségük és a működtetésükhöz szükséges szakértelem hiánya miatt. A gazdaságosabban üzemeltethető és lényegesen egyszerűbben felügyelhető újgenerációs SAN-eszközöknek köszönhetően azonban ezek az alkalmazást korlátozó akadályok immár megszűntek.
Lépést tartani az adatmennyiség növekedésével
Az egyre növekvő mennyiségű információ egyre nagyobb tárterületet igényel, és a SAN-ok által megvalósított centralizációnak köszönhetően hatékonyabban használhatják fel a vállalkozások a hardvereszközökre költött pénzösszegeket. Köszönhető ez annak, hogy a SAN-ok széles határok között méretezhetők, így problémamentesen végrehajtható a tárolókapacitás bővítése. Ráadásul a teljes tárolás konszolidációja révén a rendszeradminisztrátorok egyszerűen biztosíthatják a rendelkezésre álló tárolókapacitás hatékony felhasználását, illetve tervezhetnek a jövőre.
Az egymástól független rendszerekhez kapcsolódó különálló tárolóeszközök alkalmazásakor általában csak a rendelkezésre álló kapacitás töredékét használják. Az olyan fejlett SAN-funkciók, mint a vékony provizionálás (thin provisioning) pedig tovább csökkentik a kapacitásigényt, még gazdaságosabbá téve az üzemeltetést. Ugyancsak a folyamatosan növekvő teljesítményigényeknek való megfelelésben segítenek a kizárólag flash meghajtókat tartalmazó vagy hibrid kialakítású SAN-ok.
Egyszerűbb felügyelet, biztonságosabb adattárolás
Riasztó mértékben megnövekedett az utóbbi időben a hatalmas károkat okozó, több millió embert érintő adatlopási incidensek száma. A hackertámadások kivédésének egyik hatékony módja az adattárolás centralizálása, melynek révén egyszerűbben nyomon követhetők, archiválhatók és megvédhetők a vállalati adatok. A különálló eszközökön való tárolás esetében gyakran előfordul, hogy valamelyik berendezésről – és így a rajtuk tárolt információkról – „elfeledkeznek” a rendszeradminisztrátorok, amikor adatmentésre és a biztonsági intézkedések foganatosításra kerül sor. Ilyen malőr a központi helyen tárolt, konszolidált adatok esetében nagy valószínűséggel nem fordulhat elő. A megoldás nem csupán egyszerűbbé teszi az IT-adminisztrátorok munkáját, hanem költségcsökkentést is eredményez azáltal, hogy a rendszerfelügyelet kevesebb ráfordított időt igényel.
Aztán itt van a hibrid – félvezető-alapú tárolókat és hagyományos merevlemezeket egyaránt használó – SAN-ok teljesítményt növelő adat rétegezési (data tearing) funkciója, amely a gyakran használt adatokat a nagyobb teljesítményű flash meghajtókon helyezi az IOPS (másodpercenkénti input/output műveletek száma) teljesítmény növelése érdekében, míg a kevesebbszer használt adatok az olcsóbb merevlemezekre kerülnek. Ez a megoldás úgy csökkenti a költségeket, hogy az adatintenzív alkalmazásoknál nem megy a teljesítmény rovására.
További előnye a mai SAN-oknak, hogy sokkal egyszerűbb a telepítésük és az üzemeltetésük, mint a korábbi megvalósításoké, köszönhetően a hozzájuk adott szoftvereknek, amelyek többek között automatizálják a kezelési műveletek jó részét a jobb kapacitáskihasználás, valamint az egyszerűbb tartalékmásolat-készítés és adatvisszaállítás érdekében, továbbá lépésről lépésre végigvezetik a rendszergazdákat az elvégzendő feladatokon.
Flash meghajtók és merevlemezek vegyesen
Mint már fentebb szó esett róla, a SAN-ok állhatnak csak félvezető-alapú flash meghajtókból, csak merevlemezekből, vagy vegyesen alkalmazhatják a két technológiát, utóbbinál beszélünk hibrid kialakításról. A csak flash meghajtókat tartalmazó megoldások nyújtják a legnagyobb teljesítményt, és a félvezető-alapú tárolók árának csökkenésével egyre több cég engedheti meg magának a korábban luxusnak számító beruházást. A legolcsóbb megoldást a csak merevlemezeket használó rendszerek jelentik, amelyek sebességben elmaradnak a félvezető alapú tárolókat alkalmazó SAN-októl.
Olyan alkalmazásoknál – például archiválásnál – vehetik jó hasznát a vállalatok, ahol nincs szükség kiemelkedő teljesítményre. A hibrid megvalósítások előnye abban rejlik, hogy mind nagy sebességű, mind olcsó meghajtókat tartalmaznak, így kedvező áron kínálnak átlagon felüli teljesítményt. A fejlett vezérlőszoftverek lehetővé teszik a különféle adatelérési műveletek oly módon történő végrehajtását, hogy a tárolórendszer összteljesítménye a lehető legoptimálisabb legyen. Így például az összes adatírási művelet a nagy teljesítményű írásra kifejlesztett flash meghajtókon megy végbe, majd az adatok átkerülnek a nagy teljesítményű olvasásra optimalizált flash tárolókra, ahonnan gyorsan hozzáférhetőkké válnak az alkalmazások számára. A ritkán vagy sohasem elért adatok (az utóbbiak aránya a Dell adatai szerint elérheti a 80 százalékot) pedig a lassúbb merevlemezeken kötnek ki tárolás céljából.
Virtualizációra termettek
Egy felmérés szerint a megkérdezett vállalatok 68 százaléka vagy használ már tárolásvirtualizációt, vagy éppen kipróbálja a technológiát, 80 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy a virtualizációt fontos vagy nagyon fontos szempontként veszi figyelembe, amikor a tárolóeszközökkel kapcsolatos döntést hoz. A virtuális tárolás a virtuális szerverek természetes alkalmazása: szakértők szerint a SAN-ok belső virtualizációja egyszerűbbé teszi a tárterület szerverekhez rendelését és felügyeletét, továbbá lehetővé teszi a szerver-hypervisorral való szorosabb integrációt a nagyobb összteljesítmény elérése érdekében.
Mindent egybevetve a jelenleg különálló tárolóeszközöket használó vállalatoknak érdemes fontolóra venniük az egyre gazdaságosabban és egyszerűbben üzemeltethető SAN technológia alkalmazását. Különösen, mivel a centralizált adattárolásnak köszönhetően lehetővé válik a folyamatosan növekvő adattömeg hatékony és biztonságos kezelése. A további előnyök között megtalálható a gigabájtonkénti adattárolási kiadások folyamatos csökkenése, ami egyre költséghatékonyabbá teszi a SAN-ok használatát, így immár a szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező kis- és közepes vállalatok is megengedhetik maguknak, hogy hibrid kialakítású vagy teljesen félvezető-alapú meghajtókból álló tárolóhálózatot vásároljanak.
Felismerve a korszerű, egyszerűen felügyelhető és biztonságosan működtethető tárolóeszközök iránt a kisebb cégek által megnyilvánuló igényt, a gyártók megjelentek a piacon a speciálisan ennek a szegmensnek kifejlesztett termékeikkel. Ezek a SAN-eszközök amellett, hogy maximálisan kielégítik a kis- és középvállalatok tárolási igényeit, olyan fejlett szolgáltatásokat kínálnak, amelyek tipikusan a nagyvállalatoknak szánt nagyobb tárolókapacitású termékekre jellemzők. Ennek köszönhetően a kisebb cégek is élvezhetik a legfejlettebb funkciókat, méghozzá oly módon, hogy ehhez nem kell megvásárolniuk az igényeiket meghaladó kapacitású tárolási rendszereket.