Hirdetés
. Hirdetés

Erre is használhatók a wifi routerek

|

A dolgok internetének eszközeit láthatják el energiával a szinte mindenütt megtalálható berendezések.

Hirdetés

A University of Washington (UW) munkatársai felfedezték a szinte mindenütt - irodákban, kávézókban, üzletekben, otthonokban - megtalálható wifi routerek rejtett képességét, nevezetesen, hogy elegendő kihasználatlan energiával rendelkeznek ahhoz, hogy ne csak összekössék, hanem táplálják is a hálózatba kötött eszközöket. A Power Over Wi-Fi (PoWiFi) elnevezésű technológia a wifi-jelek energiáját csapolja meg a dolgok internete (Internet of Things, IoT) eszközeinek tápellátásához, méghozzá úgy, hogy ez nem megy a wifi-kommunikáció minőségének a rovására. Ily módon jelentősen hozzájárulhat az IoT terjedéséhez, mivel lehetővé teszi a jövőben nagy számban telepíteni kívánt, saját akkumulátorral és vezetékes csatlakozási lehetőséggel nem rendelkező kis fogyasztású érzékelők energiaellátását (gondoljunk csak például a falba, vakolatba épített szenzorokra).

Az UW kutatói megállapították, hogy a környezetünket elárasztó wifi-jelek energiája elegendő lehet egyes kisfogyasztású eszközök táplálásra. Egy router működésének optimalizálásával energiacsomagokat küldtek ki a kommunikációs célra nem használt wifi-csatornákon (vagyis a wifi-jelet energiaszállításra tették alkalmassá), így a megoldás nem volt negatív hatással az adatátvitel minőségére és sebességére. A technológia működőképességének demonstrálására olyan szenzorokat is kifejlesztettek, amelyek képesek hasznosítani az ily módon "levegőből érkező" energiát.

Egy kísérlet során sikeresen megvalósították továbbá egy alacsony fogyasztású fekete-fehér Omnivision VGA kamera vezeték nélküli energiaellátását 5 méter távolságból, lehetővé téve, hogy az eszköz 35 percenként képes legyen egy-egy fotót készíteni. Ugyancsak képesek voltak a PoWiFi technológia segítségével 2,5 óra alatt feltölteni egy Jawbone Up24 típusú viselhető fitnesz-monitorozóeszköz akkumulátorát nulláról 41 százalékra. Természetesen ez még csak a kezdet, tovább dolgoznak a technológia hatékonyságának javításán, a hatótávolság növelésén, valamint azon, hogy más eszközöket is működtetni lehessen vele.

Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.