A 2003-as irányelv módosítását 580 igen, 37 nem és 22 tartózkodás mellett fogadta el az EP. A törvénytervezetet Karl-Heinz Florenz (német néppárti képviselő) terjesztette elő, aki szerint "a hulladékainkat többé nem szórhatjuk szét. A Parlament egyértelmű üzenetet fogalmazott meg, amelynek értelmében az állami hatóságoknak, gyártóknak és fogyasztóknak szerepet kell vállalniuk az elektromos és elektronikai hulladékok gyűjtésének és újrahasznosításának biztosításában."
Szemétgyűjtési célkitűzések
Az Európai Parlament szerint a tagállamoknak 2016-ra az elektromos és elektronikai berendezések 85 százalékát kell begyűjteniük, 2012-re pedig a meglévő szabályok alapján az egy főre begyűjtött e-hulladékok súlya 4 kg lehet.
A képviselők egyetértettek az EP környezetvédelmi szakbizottságának ajánlásával, amely értelmében a tagállamoknak 2016-ra az elektromos és elektronikai berendezéseket, kategóriától függően 50-75 százalék között kell újrahasznosítaniuk és 5 százalékban újrafelhasználniuk. Az értékes nyersanyagok visszanyerése egyértelmű gazdasági és környezeti előnyökkel jár.
Napelemek használata
Az e-hulladékokra vonatkozó irányelv alól a helyhez kötött nagyméretű ipari létesítmények és szerszámok, a katonai felszerelések és járművek képeznek kivételt. Az irányelv hatálya alól ki kell zárni továbbá a napelem modulokat, amelyeket szintén szakemberek szerelnek fel és távolítanak el, és amelyek jelentősen hozzájárulnak a megújuló energiákra vonatkozó cél eléréséhez és egyben a CO2-kibocsátás csökkentéséhez. A napenergia-ágazat egy önkéntes környezetvédelmi megállapodást kötött, amelynek célja a napelem modulok 85%-ának újrafeldolgozása
Termelői és fogyasztói felelősség
A képviselők hangsúlyozták, hogy a nyilvántartásba vétel és jelentéstétel egységesítésével csökkentenék a vállalatok adminisztratív terheit és költségeit. Ugyanakkor javasolták az elektromos és elektronikai berendezések kategóriába sorolásának egyszerűsítését.
A gyártóknak biztosítaniuk kell az e-termékek kezelésének finanszírozását, a termékek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelményeinek betartását. A fogyasztók felelőssége az elhasználódott elektromos és elektronikus berendezéseket a begyűjtést végző létesítményekhez szállítani. A felhasználói tudatosság fokozása érdekében a tagállamok biztosítják, hogy a forgalmazók megfelelő begyűjtési rendszereket vezessenek be a kismennyiségű hulladék esetében is.
Illegális export
Az egyértelműbb meghatározás és szigorúbb ellenőrzések által könnyebben különbséget lehet tenni az exportálható, újrahasznosítható termékek és a hulladékok között. A Bizottság javaslatára szigorodnak a termék szállítására vonatkozó szabályok is, a szállítónak pedig ellenőrzés esetén igazolnia kell az áru újrafelhasználhatóságát.