Pontosan egy héttel ezelőtt a HP sajtóközleményben tudatta részvényeseivel, hogy a 2011-ben 11,1 milliárd dollárért felvásárolt Autonomy értékének nagy részét, egész pontosan 8,8 milliárd dollárt kénytelen volt leírni az idei utolsó pénzügyi negyedévében.
A multinacionális vállalat tájékoztatása szerint a problémát az jelentette, hogy az üzlet megkötésekor a brit Autonomy kreatív könyveléssel alaposan megtévesztette a HP-t, amely hatására a valósnál jóval magasabbnak tűnt a cég értéke. Mike Lynch, az Autonomy felvásárlás előtti vezérigazgatója szerint szó sem volt trükközésről, sejtése szerint a HP vezetői nem képesek megbirkózni a gyártó egyre súlyosabb problémáival, így valamilyen jónak tűnő indokkal egyszerűen megpróbálják másra áthárítani a felelősségüket.
A helyzet valóban nem szívderítő, hiszen a társaság 70 éves fennállása óta nem számolt be a legutóbbinál rosszabb negyedévről: 30 milliárd dolláros bevétel mellett 6,9 milliárd dolláros nettó veszteség volt a HP idei utolsó negyedévének mérlege.
Egyelőre nem tisztázott, hogy melyik fél verziója felel meg a valóságnak, ám a leírás bejelentésének hatására 14 százalékkal csökkent a HP részvényeinek amúgy sem túl magas árfolyama. A Reuters beszámolója szerint a vállalat egyik részvényese emiatt csoportos perindítványt nyújtott be a vállalat ellen: állítása szerint a HP egyrészt nem tájékoztatta a befektetőket az Autonomy könyvelésében fellelt problémákról, másrészt pedig arról sem szólt a fáma, hogy a talált furcsaságok miatt a vezetés megpróbálta az utolsó pillanatban megszakítani az akvizíciót.