Az informatikai cégek ugyanis folyamatos szakemberhiánnyal küzdenek, és az utóbbi években a felsőoktatásban is egyre csökken az informatikai képzésre jelentkezők száma. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége bemutatta a Született informatikus kampányát is, amelyet az informatikai képzések és az informatikusi szakma népszerűsítésére indított.
"Sokszor és büszkén hangoztatott tény, hogy az ICT szektor Magyarországon a bruttó nemzeti össztermék 10 százalékát termeli meg. Ezt az eredményt veszélyezteti a széles körben érzékelhető IT szakember hiány. Csak az utóbbi 6-7 évben tíz feletti volt azon informatikai cégek száma, amelyek fejlesztőközpontjuk felépítéséhez más helyszínt kerestek, mert nem látták biztosítottnak, hogy pár száz fős fejlesztői csapatukat belátható időn belül kialakítsák. A tagvállalatainknál tapasztalt munkaerő felvétel intenzitását és a különböző informatikai szakokon végzők számát összevetve úgy véljük, a jelenleginél közel kétszer több végzős informatikus el tudna helyezkedni a szakma különböző területein" - mondta Keresztesi János, az IVSZ elnöke. A szervezet célja, hogy megszólítsa a 15-18 éves korosztályt, és mindazokat, akik a pályaválasztásban segítik őket - tette hozzá Keresztesi János.
Fröhlich Péter, a P&Bert Management Consulting Group ügyvezetője elmondta: "A P&Bert Management Consulting Group állásajánlatainak 50 százaléka IT területről kerül ki. Megbízóink részéről folyamatos az igény rendszerüzemeltetők, hálózati mérnökök, programozók, fejlesztők, ERP szakértők és tanácsadók iránt. A jelenlegi gazdasági helyzetben még inkább felértékelődik a minőségi munkára való igény. Az IT cégek legjellemzőbb elvárása egy informatikai szakemberrel szemben a referenciaértékű szakmai tapasztalat, a használható nyelvtudás, valamint a megfelelő kommunikációs- és prezentációs készség. Ha valaki megfelel ezeknek az elvárásoknak, akkor nem okozhat gondot az elhelyezkedés, ráadásul mindezért versenyképes jövedelemre számíthat."
A szakemberhiány alakulásáról Fábri István, a felvételi adatokat kezelő Educatio Kht.-Országos Felsőoktatási Információs Központ vezető elemzője számolt be. Az informatikai képzésterületre is jellemző a hazai felsőoktatást általánosan jellemző tendencia: a 2004-ig tartó folyamatos növekedés után az utóbbi néhány évben egyre jobban csökkent a jelentkezői létszám. A különböző szakok népszerűségi sorrendje ugyanakkor érdemben nem változott: a mérnök informatikus és a programtervező informatikus szakok továbbra is a legnépszerűbbek közé tartoznak, ám a felvételi eredményekre és a nyelvtudásra vonatkozó statisztikák alapján az ide jelentkezők előképzettsége csak átlagosnak mondható.
A www.szuletettinformatikus.eu oldalon az IVSZ többek között az informatikusi szakmával kapcsolatos közép- és felsőfokú továbbtanulási- és ösztöndíj lehetőségeket, álláslehetőségeket, blogokat, fórumokat gyűjtötte össze. Bemutatják a szakma különböző ágazatait, diákok számolnak be a felsőoktatás világáról, informatikai cégek vezetői szakemberei ismertetik az új munkatársaikkal szembeni elvárásokat. Ismert informatikai vállalkozók pedig bepillantást engednek sikerük titkába, és arról is beszélnek, milyen lehetőségek nyíltak meg számukra azzal, hogy az informatikai pályára léptek.