Az Intel csütörtökön jelentette be, hogy 884 millió dollár készpénzért (körülbelül 180 milliárd forintért) felvásárolja a kaliforniai Wind Rivert. A nálunk viszonylag ismeretlen vállalat a maga 1600 dolgozójával és 360 millió dolláros éves bevételével egyike a világ vezető beágyazott Linux szoftvergyártóinak. Legfontosabb termékei a VxWorks, egy valós idejű beágyazott operációs rendszer, valamint a Wind River Linux. Technológiáit olyan partnerek alkalmazzák, mint a Apple, a HP, a Boeing, a Motorola, a NASA vagy a Mitsubishi, szolgáltatásait pedig a Philips, a Siemens, a Nortel vagy a Samsung is igénybe veszi.
Az akvizícióval az Intel a beágyazott rendszerek és a mobileszközök területére törne be processzoraival, kimerészkedve hagyományos PC- és szerverpiaci fellegvárából. Az ARM chipek ellen például olyan Atom processzort küldhetne harcba, amely megfelelő szoftveres támogatással is rendelkezik, és egyes vélemények szerint akár az Apple is elkezdhet aggódni az end-to-end (végponttól végpontig) szoftverplatformmal támogatott Atom miatt. Igaz, mások szerint a beágyazott rendszerek és a mobileszközök piacára érkező Intel ezúttal sokkal komolyabb ellenállásba ütközik majd, mint néhány éve az AMD-vel szemben, és legalábbis érdekes mérkőzésre számíthatunk.
Az Intel részvényenként 11,5 dolláros ajánlatát a Wind River igazgatótanácsa már elfogadta, a tranzakció lezárását az egyéb szükséges feltételek teljesülése után a harmadik negyedévre teszik. Bár az Intel a Wind River száz százalékos tulajdonosa lesz, a közlemény szerint nem tervez változtatásokat a szoftvercég jelenlegi üzleti modelljében.