Az Ukrajnában zajló háború miatt több száz vállalat jelentette be, hogy felfüggeszti tevékenységét Oroszországban. Néhány cég pedig úgy döntött, hogy teljesen kivonul. Ilyen az IBM is, amely a héten bejelentette, hogy megkezdte az összes oroszországi alkalmazottjának elbocsátását.
Az elbocsátásokra a vállalat március 7-i bejelentését követően került sor, miszerint felfüggeszti ottani tevékenységét. A sajtótájékoztató idején a vállalat oroszországi honlapja már nem volt elérhető. (К этому konтенту больше нет - Ez a tartalom már nem érhető el)
A közelgő elbocsátásokról szóló hírrel véget ér az IBM dolgozóinak hónapok óta tartó bizonytalansága. A vállalat elnök-vezérigazgatója, Arvind Krishna feljegyzése szerint a társaság szorosan figyelemmel kíséri az ukrajnai helyzetet, hogy biztosítsa alkalmazottai biztonságát. Ezzel egyidejűleg mérlegeli jövőbeli üzleti terveit a régióban.
A feljegyzésben a következőket írta: "Mivel a háború következményei egyre súlyosbodnak, és a hosszú távú következményekkel kapcsolatos bizonytalanság egyre nő, most úgy döntöttünk, hogy az IBM oroszországi üzleti tevékenységének rendezett leépítését hajtjuk végre." Májusban Krishna azt mondta a Reutersnek, hogy a vállalat csak akkor folytatja tevékenységét, ha Oroszország befejezi az ukrajnai háborút. Azt is mondta, hogy jóvátételre lenne szükség az okozott károkért. Ez a két dolog nyilvánvalóan nem történt meg.
A tömeges elbocsátási folyamat azonnal megkezdődik, de mivel a bejelentés szerint "rendezett" leépítés lesz, az több hónapig is eltarthat. Az IBM-nek állítólag több száz alkalmazottja van Oroszországban. Krishna korábban azt is elmondta a Reutersnek, nem biztos benne, hogy meddig lesz képes fizetni orosz alkalmazottainak, miközben betartja a bénító szankciókat. A szankciók korlátozták a bankok számát, amelyeket a külföldi vállalatok igénybe vehettek az alkalmazottak kifizetésére. Az IBM ottani tevékenységei ráadásul a teljes bevételének csak töredékét tették ki. A Tadviser szerint az orosz iroda évente mintegy 300 millió dollárt hozott be. Ez az IBM 57 milliárd dolláros globális bevételének mindössze 0,5 százalékát jelenti.
Bár az IBM a nagy technológiai cégek közül az első, amely teljesen kivonul Oroszországból, valószínűleg nem az utolsó lesz. A Google éppen a múlt hónapban közölte, hogy csődöt jelent az országban. Ennek oka az volt, hogy az orosz hatóságok lefoglalták az ottani bankszámláit. A Google szerint a lefoglalás miatt nem tudta kifizetni az alkalmazottait és a beszállítóit, de nem jelentette be a teljes kivonulást. Márciusban az Intel is csatlakozott ahhoz a 600 vállalathoz, amely felfüggesztette a működését Oroszországban - írja az ExtremeTech.