November 4-én elindult az IBM idei 48 órás programozó versenye a Debreceni Egyetem Informatikai Karán. A szeptember elején meghirdetett előválogató után húsz csapat maradt talpon, ők voltak azok, akik a leggyorsabban találtak rá a verseny regisztrációjához vezető rejtett útvonalra és az első forduló feladataira. Mindez azonban csak bemelegítés volt a most kezdődő kétnapos megmérettetéshez, ami a programozói tudáson kívül egyéb képességeket is próbára tesz. A versenyzők arra vállalkoznak, hogy csapatmunkában 48 óra alatt elkészítenek egy jól működő, további finomhangolások után akár kereskedelmi forgalmazásra is alkalmas programot. Közben csak annyit alszanak, amennyi a tökéletes algoritmus megálmodásához szükséges.
Alkonyattól pirkadatig
A verseny szigorú szabályok szerint zajlik: a résztvevők nem hagyhatják el az egyetem épületét, és semmilyen módon nem léphetnek kapcsolatba a külvilággal. Szállásukról és ellátásukról a rendezők gondoskodnak, a produktív ébrenléti állapot fenntartását kávé, csocsó, wii játékok, masszázs és darts biztosítja. A verseny november 4-én pénteken 14 órakor kezdődött, és vasárnap délután 14 óráig tart - megállás nélkül.A nyolc éve zajló versenyek sorában ez a második alkalom, hogy a résztvevőknek egy non-profit szervezet valós informatikai problémájára kell megoldást találniuk. A programozók tavaly a Családvár Alapítvány számára fejlesztettek alkalmazást az anyatejet kereső és kínáló kismamák közötti kapcsolat kialakítására. Az idei versenyen az a feladatuk, hogy a Minden Gyerek Lakjon Jól Alapítvány adományosztási rendszerét korszerűsítsék egy online platform kialakításával.
A bajnokságot Veres Zsolt, az IBM Magyarországi Kft. vezérigazgatója, Prof. Dr. Páles Zsolt, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese és Prof. Dr. Terdik György, az Informatikai Kar dékánja nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte a program jelentőségét a felsőoktatási szféra és a hallgatók számára.
„Tudatosan minden évben másik egyetemi központban szervezzük ezt a ››tehetségkutató‹‹ programozói bajnokságot, így az adott rendezvényt befogadó intézménnyel is elmélyítjük tudományos, kutatási vagy oktatási együttműködésünket." - hangsúlyozta az IBM vezetője.
A zsűri nem fejlesztési ötleteket, hanem valódi, használtra kész alkalmazásokat vár a csapatoktól. A nyertes program véglegesítéséhez szükséges további fejlesztésekhez a versenyt támogató cégek nyújtanak majd segítséget. Az eredményhirdetésre november 17-én Budapesten kerül sor.
A bajnokság eseményeiről ezen a Facebook oldalon egyébként folyamatosan hírt adnak.
A bajnokság médiatámogatói között megtalálható a Computerworld, a PC World és a GameStar is.
(A fotón a tavalyi verseny már láthatóan fáradt versenyzői láthatók.)