Új, korszerű irányítástechnikai rendszert vezetnek be a Tiszalöki Vízlépcsőn, az 5,703 milliárd forintos beruházás a tervek szerint jövő év májusra készül el - közölte a projekt kommunikációjáért felelős szervezet.
A beruházásra az Országos Vízügyi Főigazgatóság és Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság Konzorcium, a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (Kehop) pályázatán nyert 5,703 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást.
A Nemzeti Vízstratégia részeként megvalósuló projekt célja egy átfogó rekonstrukció, így a műtárgy közvetett módon hozzájárul az árvízi veszélyeztetettség csökkentéséhez, ezen keresztül a klímaváltozás következtében gyakoribbá váló szélsőséges árvizek emberi egészségre és életre, a vagyonra, a vizek minőségére, a környezetre, a kulturális örökségre, a gazdasági tevékenységre és az infrastruktúrára gyakorolt káros hatásainak mérsékléséhez is - írták.
A projekt során megújul a monitoring és irányítástechnikai szempontú adat- és információs rendszer, amely lehetővé teszi a 68 éve üzemelő létesítmény jelen kornak megfelelő biztonságos és automatikus vezérlését - közölték. Az új irányítástechnikai rendszer bevezetésével lehetőség nyílik arra, hogy az összes technológiai rendszer mérési adatait, a gáttáblák állásjelzéseit, valamint a vízrajzi mérési adatokat automatikusan egy rendszerbe integrálva lehessen feldolgozni, kezelni és kiértékelni.
A közlemény szerint az új irányítástechnikai rendszer létrehozásához fejlesztik a monitoring eszközöket, egységes mérés-adatgyűjtést és vezérlést biztosítanak, az üzemi területen belüli adatátviteli rendszert fejlesztik, optikai hálózatot építenek ki, számítógépes folyamatfelügyelő rendszert vezetnek be, illetve jég- és uszadék-megfigyelő kamerarendszert építenek ki.