A Varsói Műszaki Egyetem elektronikai és informatikai karának hallgatói csatlakoztak az ALTER nevű startuphoz. A nemzetközi csoportban a nyílt metaverzum és a web3 fejlődését támogató technológiákon dolgoznak. Feladataik közé tartozik olyan eszközök létrehozása, amelyekkel avatár-identitásokat hozhatnak létre, hogy a virtuális valóságban képviseljék az embereket.
Comixify nevű algoritmusuk, amelyet például a Terry Pratchett könyvei alapján készült "The Watch" sorozatban használnak, automatikusan kiválasztja a legérdekesebb és legfontosabb képkockákat egy videóból, aztán elrendezi és beállítja, majd grafikusan képregényszerűvé alakítja őket.
Az egyetem CVLabjának vezetője, Tomasz Trzciński professzor elmondta, hogy a Comixify.ai egy tudományos projektből indult, amelynek célja a videók automatikus átalakítása képregényoldalakká. A projekt során szerzett ismeretek most "kaput jelentenek ahhoz, hogy az amerikaiakkal együtt dolgozhassanak a jövő internetén".
A Varsói műegytem hallgatói (Adam Svystun, Maciej Pęśko, Paweł Andruszkiewicz), illetve Trzciński professzor 2019-ben az avatár-alkotó technológián végzett munka után startupot alapítottak, és finanszírozást szereztek az amerikai Betaworks VC alapítványtól és a brit Guardian Media Group Ventures-től. A startup együttműködött a BBC-vel és a PWN-nel. A kutatási területet több éven keresztül bővítették. A gyakorlatban alkalmazva a technológia lehetővé teszi például egy adott grafikai stílus másolását és egyidejűleg több képre való alkalmazását.
Elmondták: "Az alkalmazott mesterséges intelligencia algoritmusok nemcsak a képek intuitív átalakításáért voltak felelősek, hanem a legjobb képkockákat is kiválasztották ehhez az átalakításhoz. A rendszernek meg kellett jósolnia, hogy mely jelenetek lesznek a legnépszerűbbek (megerősítő tanítás), és hogyan hangolják össze a stílusokat (mély neurális hálózatok)."
Az alkotók most azt jósolják, hogy a jövő web3-nak nevezett internete nemcsak a virtuális világban okoz majd forradalmat. Az olyan globális platformokat és informatikai alkalmazásokat, mint a Google vagy a Facebook, felváltják majd a helyi hálózatok, amelyek tartalma a szerzők tulajdonában van. A közös virtuális valóság lehetővé teszi majd az egyéni világokba való belépést a létrehozott avatárok segítségével - írja a Science in Poland.