Jelentősen automatizálta a méhészek egyik alapvető feladatát egy többszörösen díjnyertes magyar fejlesztés, amely a közelmúltban kapott professzionális gyártói hátteret. A berendezés nyolc másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek, és a munka mintegy két percet vett igénybe példányokként - olvasható a jászberényi Konkoly Electro Kft. közleményében.
Petrovics István, a gép ötletgazdája és a prototípus készítője elmondta: a kaptárkeretek automatizált tűzése és fúrása tizenötödnyi időt igényel a kézi munkához képest. A szakember és a berendezés számos elismerést kapott, egyebek között Magyar Ipari Célgép Nagydíjat 2023-ban.
A fejlesztésben a kifejezetten célgépgyártásra és automatizálásra szakosodott Konkoly Electro Kft. vezetése is látott fantáziát, az együttműködésből pedig mostanra készült el a sorozatgyártásra alkalmas BEEFRAME modellcsalád első tagja.
Az eszköz lényegében bármilyen méretű és szabványú keret összeállítására alkalmas, ami azért fontos, mert a nemzetközi gyakorlatban nagyon sokféle kaptárkeretet használnak.
Konkoly Szabolcs, a gyártóvállalat vezetője elmondta: a BEEFRAME névre keresztelt kaptárkeret-összeállító gép - bár forgalmazása csak 2025 első negyedében kezdődik - már most jelentős nemzetközi érdeklődést keltett, és mindent megtesznek, hogy mihamarabb gépcsaláddá bővítsék, és hogy befussa azt a nemzetközi karriert, amit minden érintett vár a fejlesztéstől.
A tájékoztatás szerint egy méhcsalád a körülményektől függően átlagosan nagyjából tíz keretet igényel egy szezonban, Magyarországon pedig megközelítőleg 1 millió méhcsalád él. A tartásukhoz szükséges kaptárkereteket a termelők eddig kézzel állították össze, nagyjából 2 perc alatt darabját. Ez több mint 330 ezer munkaórát jelent minden évben, amit az új gépcsalád általános használatával elvben mintegy 22 ezer munkaórára lehet rövidíteni.
A Konkoly Electro Kft. honlapján szereplő információk szerint a jászberényi székhelyű vállalkozás 2002-ben alakult. A kft. egyedi célgépek tervezésével és gyártásával foglalkozik, az ipari automatizálás, villamos vezérlőszekrények tervezése és gyártása, valamint a forgácsolás szintén szolgáltatása része. Termékei között szerepel az elektróda- és áruvédelmibiléta-gyártó gépek előállítása - olvasható. A cégcsoport több mint 75 embert foglalkoztat.
A nyilvános cégadatok szerint a jászberényi Konkoly Electro Kft. értékesítésének nettó árbevétele 2023-ban több mint 2 milliárd 433 millió forint volt. Az árbevétel túlnyomó része belföldi értékesítésből származott. A társaság adózott eredménye 2023-ban csaknem 262 millió forint volt, 2022-ben pedig meghaladta a 191 millió forintot.