A NASA Perseverance Rover több mint egy évvel ezelőtti marsi landolása óta mikrofonjaival rögzíti a vörös bolygó hangjait, beleértve a kemény szeleket és a légkörön átvágó Ingenuity helikopter zúgását. Ezek a felvételek segítettek a tudósoknak felfedezni, hogy a hangok másképp terjednek a Marson, mint a Földön - írja az Engadget.
A Nature című folyóiratban közzétett tanulmányukban a kutatók elmondták, hogy a Vörös Bolygó vékony szén-dioxid légköre miatt a hangok lassabban terjednek a Marson, és a hangmagasság még inkább befolyásolja a sebességüket. A Földön a hang jellemzően 1227 km/óra sebességgel terjed. A Marson azonban a tudósok megállapították, hogy a mély hangok körülbelül 860 km/órával, míg a magas hangok körülbelül 958 km/órával haladnak.
Ha ellátogatnánk a Marsra, akkor a magas hangokat valamivel korábban hallanák meg. "A Földön egy zenekar hangjai ugyanolyan sebességgel érnek el hozzánk, akár mélyek, akár magasak. De képzeljük el a Marson, ha egy kicsit messze vagyunk a színpadtól, akkor nagy lesz a késés" - mondta Sylvestre Maurice, a tanulmány vezető szerzője az AFP francia hírügynökségnek.
A hangok a bolygó vékony légköre miatt is rövidebb távolságra jutnak el. Azok a hangok, amelyek a Földön körülbelül 65 méteres távolságban halkulnak el, a Marson már 4 méter megtétele után megtorpannak. Ez megnehezítené a beszélgetést már azzal is, aki csak öt és fél méterre áll tőlünk. A NASA ennek érzékeltetésére létrehozott egy oldalt, ahol tesztelhetjük a különböző ismerős hangok viselkedését Marsi körülmények között.