Hirdetés
. Hirdetés

A világ egyik legnagyobb ikeradatbázisa épül a Semmelweis Egyetemen

|

A mesterséges intelligenciát is bevetik a jövőben az ikervizsgálatok tekintetében.

Hirdetés

Már több mint ezer egy- és kétpetéjű, azonos vagy különnemű ikerpár csatlakozott a Semmelweis Egyetemen létrehozott Magyar Ikerregiszterhez, és további 160 ezer személy csatlakozását várják. A tudományosan bizonyítható eredményekhez nagyszámú ikerpárra van szükség, ezért a szakemberek fontosnak tartják, hogy az ország összes érintettje regisztráljon. Ennek érdekében 2021. február 15-től Budapest Főváros Kormányhivatalával közösen a regiszterhez való csatlakozásról szóló tájékoztató levelet küldtek ki.

A populáció alapú hazai ikerregiszter kialakításával a tudomány számos területén nyílik lehetőség új megfigyelések, eddig feltáratlan összefüggések felderítésére, melyek az egészség megőrzéséhez, a betegségek megelőzéséhez és hatásosabb gyógymódok kifejlesztéséhez járulhatnak hozzá.

Hirdetés

"Az ikerregiszter fejlesztésével olyan egypetéjű ikreket is megismerhetnek a kutatók, akiknek az egyik tagja valamilyen betegségben szenved, a testvére pedig egészséges. Így a csaknem teljesen azonos genetikai hátterű egypetéjű ikerpárok adott betegségét megvizsgálva kiderülhet, hogy mi az a környezeti tényező, ami az eltérést okozhatja. A közel azonos genetikai háttér miatt elvileg ugyanolyan betegségben kellene szenvedniük, és ha ez nem így van, akkor az csak a környezeti tényezők miatt lehet" - mondta dr. Tárnoki Dávid László egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem kutatója, aki ikertestvérével Ádámmal együtt 2006 óta foglalkozik ikervizsgálatokkal.

Az adatbázis felépítése után a mesterséges intelligencia, gépi tanulás tekintetében is terveznek a jövőben ikervizsgálatokat - mondta a Computerworld.hu-nak Dr. Tárnoki Dávid László.

Az ikerkutatásokban való részvétel mindig önkéntes és ingyenes, az adatok védelmét szigorú adatvédelmi szabályok biztosítják. A regiszter részvevői - a tudományos kutatásokban történő részvételen túl - bekapcsolódhatnak olyan különleges programokba, amelyeket ikerpároknak szerveznek, értesülhetnek a hazai és nemzetközi, iker-témát érintő hírekről, mindemellett pedig fórum formájában lehetőség nyílik számukra kapcsolatteremtő beszélgetésekre is.

A magyarországi ikerkutatás már az 1930-as években elkezdődött, majd dr. Czeizel Endre genetikus kezdeményezésére 1970. január 1-től vezették be az ikerszületések Budapesti Nyilvántartását.

A Magyar Ikerregiszter megalakulására vonatkozó kezdeményezés 2007-ben indult, amikor dr. Tárnoki Ádám Domonkos és dr. Tárnoki Dávid László felkereste dr. Métneki Júlia biológust, aki a '70-'80-as években az elsők között végzett különleges ikervizsgálatokat a világon, megalapozva az ikerregisztert.

A három kutató közös munkájáról értesülve számos tudományos szakember kereste meg őket, hogy különböző témákban ikerkutatások induljanak, így alakult meg a Semmelweis Egyetem ikerkutatói csoportja.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.