A CNBC friss beszámolója szerint a Floridai Egyetem egyik pénzügyi professzora olyan kísérletet végzett, amely azt mutatja, hogy a ChatGPT-hez hasonló nagyméretű nyelvi modellek képesek lehetnek a részvényárfolyamok előrejelzésére.
Alejandro Lopez-Lira a CNBC szerint a ChatGPT segítségével elemezte a hírcímeket, és megállapította, hogy azok pozitív vagy negatív hatással vannak-e egy adott részvényre. Megállapította, hogy a ChatGPT a véletlennél lényegesen jobban meg tudta jósolni a következő napi hozamok irányát.
Ha a ChatGPT a gyakorlatban is képes lesz megérteni a pénzügyi híreket és azok részvényárfolyamokra gyakorolt hatását, akkor a CNBC előrejelzése szerint a pénzügyi ágazatban magasan fizetett munkahelyeket semmisíthet meg. A jelentés szerint a Goldman Sachs becslése szerint a pénzügyi szektorban a munkahelyek mintegy 35 százalékát fenyegeti a mesterséges intelligencia általi automatizálás veszélye.
Bár a kísérlet eredményei lenyűgözőek, rávilágítanak a nagyméretű nyelvi modellek korlátaira is a pénzügyekben. A tanulmány például nem tartalmazott árcélokat vagy matematikai számításokat. Ráadásul a ChatGPT-szerű technológia arról ismert, hogy kitalál dolgokat, például számokat.
A kísérletben egy adatszolgáltatótól származó több mint 50 ezer főcím került be a ChatGPT 3.5-be, majd a modell meghatározta, hogy a hír jó, rossz vagy bizonytalan egy adott részvény számára. A kutatók ezután megvizsgálták a részvények hozamát a következő kereskedési napon. Az eredmények azt mutatták, hogy a ChatGPT képessége a részvényárfolyamok előrejelzésére jobb volt, mint az emberi hangulatbecslések és a korábbi alkalmazások.
Bár a hírek szerint a fedezeti alapok már felvették a kapcsolatot Lopez-Lirával, hogy többet tudjanak meg a kutatásáról, arra is rámutatott, hogy a jövőben csökkenhet a ChatGPT képessége a részvényárfolyamok előrejelzésére, ahogy egyre többen használják a technológiát. Ahogy a piac egyre hatékonyabbá válik, a hozamok kiszámíthatósága valószínűleg csökkenni fog - mondta a Golem szerint.