Az ügyről maguk az érintettek számoltak be a Twitteren; a Salon.com a megkereséssel kapcsolatos dokumentumokat is közzétett.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (Department Of Justice, DOJ) december 14-én küldet el az idézést a Twitternek, amelyben felszólítják a vállalt vezetőit, hogy adják át a kérdéses adatokat. A szolgáltató nem sokkal később kérelmezte az illetékes bíróságnál, hogy értesíthesse az érintett felhasználóit a DOJ megkereséséről, amit január 5-én jóvá is hagytak - olvasható a Salon.com-on publikált dokumentumokban.
A DOJ részletes adatokat kért a Twittertől: 2009 november 1-ig visszamenőleg valamennyi érintett felhasználónevére, címére és e-mail címével, IP-címére, hitelkártya és banki információira igényt tartanak. Egyelőre nem tudni, hogy a cég kiadta-e a kérdéses adatokat.
A DOJ Julian Assange, a szervezet alapító-vezetője mellett egy izlandi képviselőnő Birgitta Jonsdottir és egy amerikai katona, Bradley Manning adatait is kikérte - utóbbi őrizetben van, és a hadbírósági eljárás elindítását várja, mert azzal gyanúsítják, hogy titkosított dokumentumokat adott át a Wikileaks-nek.
A hírekre reagálva szombaton Assange és Jonsdottir is élesen kritizálta a DOJ gyakorlatát, véleményük szerint a minisztérium nem kényszerítheti a Twittert a kérdéses adatok átadására. Jonsdottir a francia AFP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy kérésére az izlandi igazságügy-miniszter is vizsgálatot folytat az ügyben. ?Amerikai jogászokkal is tárgyalást folytatok... Szeretném megakadályozni, hogy a Twitter kiadja az adatokat" - jelentette ki a képviselőnő.