Az alábbi felvételeket a kormány által támogatott RIKEN kutatási egység tette közzé. A gondolati mintákat a videón szereplő kutató fejre illesztett EEG szenzorok segítségével gyűjtötték össze, az adatokat pedig egy laptop értelmezi, hogy aztán az átfordított vezérlőjeleket a kerekesszék felé továbbítsa. Maga a rendszer a RIKEN, a Toyota Motor, a Toyota Central R&D Labs és a Genesis Research Institute közös fejlesztése.
Egy héten keresztül 3 óra gyakorlással a rendszert az adott felhasználó gondolati mintáihoz lehet igazítani, onnantól pedig a kutatók szerint 95 százalékos pontossággal tudja végrehajtani az utasításokat. Az utasítások értelmezése csak egy ezredmásodpercet vesz igénybe, ami komoly előrelépés ahhoz képest, hogy más rendszereknél néhány másodpercig is eltarthat.
Ha a dolgok rossz irányba haladnak, az arc felfújásával aktiválható az a biztonsági szenzor, ami működésbe hozza a vészféket.
A technológiát a fejlesztők más felhasználási területekre is alkalmazni akarják. A BMI interfészt elsőként a gyógyászatban és beteggondozásban használnák fel arra, hogy dekódolják a végtagok elképzelt mozgatásához kapcsolódó agyhullámokat.
A kutatók abban is bíznak, a technológia kiterjeszthető a különféle mentális állapotok vagy érzelmek által generált agyhullámok érzékelésére.
Az idén már a Honda Motor kutatói is bejelentették egy BMI rendszer sikeres kifejlesztését, abban az esetben egy robotot gondolatokkal történő irányításáról volt szó. A megoldás lehetővé teszi, hogy a kutató előre meghatározott mozdulatokra - mint például az egyik kar felemelése - gondoljon, és ezt a robot el is végezze. A Honda szerint a rendszer jelenleg 90 százalékos pontossággal működik.