A nyomozás fókuszában az Apple mellett öt másik cég is szerepel: a Hachette Livre, a HarperCollins, a Simon & Schuster, a Penguin valamint a Macmillan.
Háttérsztori
Mielőtt az Apple iBookstore-ja megnyílt volna, bevett gyakorlat volt, hogy az ebookokat a kiadók nagykereskedelmi áron értékesítették a kiskereskedőknek, akik ezeket tetszőlegesen értékesítették tovább vásárlóiknak. Az üzlet mindenkinek jó volt: a kis- és a nagykereskedő megosztozott a bevételen, a vásárló pedig hozzájutott a megvásárolni kívánt könyvekhez.
Az időközben a piacra lépett Amazonnak az iPad megjelenésekor - vásárlói megőrzése érdekében - árleszállításokkal kellett vonzóbbá tennie saját szolgáltatásait.
Az EU közleményében a Bizottság aggodalmát fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy ez a megegyezés sértheti az EU trösztellenes szabályait. A cégek természetesen együttműködnek majd a hatóságokkal, de a Macmillan tulajdonosa visszautasította az őt ért vádakat.
A DOJ is vizsgálódik
Ha mindez nem lenne elég, Sharis Pozennek köszönhetően - aki az Amerikai Igazságügyi Minisztérium (DOJ) antitröszt részlegének helyettes államügyésze - a DOJ is foglalkozik az üggyel, és benéz az illetékes cégek szoknyája mögé. A DOJ szóvivője mindenesetre elutasította azt a feltevést, mely szerint a vizsgálat középpontjában az Apple állna, és azt is elmondta, hogy az Amerikai Igazságügyi Minisztérium az EU-val és a helyettes államügyésszel közösen dolgoznak a megoldáson.
Az Apple az üggyel kapcsolatban egyelőre nem nyilatkozott.