Japán kutatók egy elektronikus vékonyréteg kijelzőt fejlesztettek ki, amely egy nagyságrenddel vékonyabb az emberi bőr felhámjánál, lehetővé téve ezáltal, hogy egy ember bőrére laminálják oly módon, hogy az illető észre sem veszi. A tokiói műszaki egyetem munkatársai által kidolgozott rugalmas és nyújtható "elektromos bőr" filmben egy szerves felépítésű fényemittáló dióda kijelző található.
Az új e-bőr elektronikus alkatrészekkel kiegészítve az egészségi állapot monitorozására használható szinte teljesen észrevétlen módon, elkerülve a hagyományos orvosi eszközök által kiváltott kényelmetlenséget és stresszt. A bőrre helyezett digitális kijelzők és szín indikátorok közvetlenül a testen jelenítik meg a mért adatokat, olvashatjuk a kutatók által írt jelentésben. Az elektronikus bőr széles körű ipari alkalmazásra is számíthat, ugyanis ezen a területen olyan eszközökre van szükség, amelyek maximális hatékonysággal és minimális költségek mellett működnek.
Az elektronikus bőr kialakítású kijelző polimer fényemittáló diódákat (PLED-eket) - amelyek három színt (vörös, zöld és kék) jelenítenek meg - és szerves anyagból készült fénydetektorokat tartalmaznak, az utóbbiak a fényerőt mérik és többféle elektromos funkciót valósítanak meg, például figyelik a vér oxigénszintjét és az adatokat megjelenítik az emberi bőr felszínén. Az eszközök teljes vastagsága - beleértve a hordozó és a beágyazó réteget is - 3 mikron, vagyis 3 ezredmilliméter.
A különféle típusú szerves eszközök kombinálása egy ultravékony filmben elengedhetetlen ahhoz, hogy többféle elektronikus funkciót valósítsunk meg a bőr felszínén ultravékony kialakítású, okos viselhető és orvosi rendszerekkel, írják a kutatók.
A kutatók képesek voltak átlátszó indium-ón oxid elektródákkal behuzalozni az ultravékony hordozó réteget anélkül, hogy tönkretették volna azt, lehetővé téve ezzel az "e-bőr" kijelző létrehozását. Zöld és vörös PLED-ek, valamint fénydetektorok integrálásával egy rendkívül rugalmas kialakítású mérőeszközt készítettek, amely észrevétlenül méri a vér oxigénkoncentrációját, ha például egy ujjra laminálják.