Senki sem gondolta volna, hogy egy 923 bites kódot fel lehet törni, mert a tudósok azt gondolták, hogy a jelenlegi technikai felkészültségünk mellett több ezer évig tartana. De elég volt hozzá 148 nap és 21 számítógép.
A Fujitsu Laboratórium, az amerikai Információs és Kommunikációs Technológiák Nemzeti Intézete és a japán Kyushu Egyetem bejelentette, hogy sikerült megfejteniük a 923 bites kódot, amely a kódfejtésben természetesen világrekordnak számít. A sikerhez a következő generációs kriptográfiai megoldások használatára volt szükség.
"A számos erőfeszítés ellenére, amely ennek a titkosítási megoldásnak a használatára és terjesztésére irányult, nem jutottunk közelebb a megoldáshoz, amíg a probléma egy új megközelítését nem tudtuk alkalmazni. Aztán igazoltuk, hogy a párosítás alapú titkosítás ebben a hosszúságban törékeny, és valóban elég volt 148,2 nap a kód megfejtéséhez" – írta a Fujitsu Laboratórium közleményben.
Az e kódon alapuló párosítás alapú kriptográfia elvezethet az ilyen típusú kódtörés szabványosításához – vélekednek a Fujitsu Laboratórium szakértői. A 923 bites titkosítás, amely 278 számjegyet takar, korábban megfejthetetlen volt a korábbi „nyilvános kulcsokat” alkalmazó kriptográfia számára. Már korábban is használták a párosítás alapú kriptográfiát például a személyazonosság és a kereshető kulcsszavak védelmére, illetve a funkcionális titkosításra.