Az áttörés lehetőségét az úgynevezett bitmintázattal (bit-pattern) készült mágneses adattároló felület hozza el, a Toshiba szerint erre épülnek majd a jövő merevlemezei. A mai meghajtókban a mágneses emulzió egyenletesen oszlik el a tányérok felületén, az adatok bitenkén néhány száz mágneses szemcsét foglalnak el - jelenlegi állásában a technológia máris elérte fizikai határait.
A bitmitázattal készült adathordozó felület számos mágneses bitre oszlik, ezek mindegyike csupán néhány szemcsét foglal magában. Mikroszkóp alatt a mágnesezhető bitekből álló felület úgy fest, mintha több ezer fényes golyócskát zsúfoltak volna össze. Az adatok ezekben az egységekben tárolódnak bitenként, néhány száz helyett csak néhány szemcsét foglalva el.
Eddig is készültek már az új technológiával prototípusok, de a Toshiba újabb előrelépést jelentett be. Mérnökeinek sikerült a cellákat sorokba szervezni, ami az adatok címzése szempontjából fontos, a sorok és a köztes szünetek szolgálnak eligazítóul a gyors pozicionáláshoz. A fejlesztés jelenlegi fázisában sikerült használható jeleket kinyerni a felület fölött elhaladó fejből.
A prototípus jelenleg 2,5 terabitet képes tárolni négyzet-hüvelykenként, miközben a jelenlegi kereskedelmi forgalomban kapható meghajtók adatsűrűsége mintegy egy ötöde ennek, négyzet-hüvelykenként csupán 541 gigabit. A technológiát bővebben a mai napon, a The Magnetic Recording Conference eseményen mutatják be San Diego-ban. Az első bit-patterned meghajtók 2013 körül jelenhetnek meg a piacon.