Néha pokoli nehéz az ítész élete. Például akkor, ha nem szeretne ijesztően negatív hangvételű kritikát írni valamiről, ezért nagyon igyekszik meglátni minden pozitívumot valamiben, ám még így sem változik a negatív összkép. Üzleti célú noteszgépet egyetlen nyilvánvaló céllal vásárolnak: munkaeszköznek. De kinek van kedve olyan munkaeszközzel dolgozni, amit rossz megérinteni?
Áldozat a dizájn oltárán
Afelett nem törnénk pálcát, hogy szép-e a szürkében és a szürkésfeketében pompázó gép, hiszen kinek a pap, kinek a papné. Azonban képtelenek vagyunk túltenni magunkat rajta, hogy a Fujitsu Siemens Esprimón a billentyűzet előtt-alatt lévő műanyagborítás - pont az a rész, ahol az ember keze mindenképpen hozzáér használat közben - olyan tapintású anyagból készült, amire egyetlen jelző használható: kellemetlen. Valahol félúton a finom csiszolópapír és durva kartonlap között. A lényegesen olcsóbb, kevésbé neves gyártótól származó netbookok is sokkal jobb tapintású anyagokból készülnek, mint ez az üzleti laptop!
Az éles sarkokkal operáló dizájn többször is a használhatóság rovására megy. A gépnek a felhasználó felé eső éle - ahová gépelés közben a tenyér sokszor odaér - nélkülöz mindenfajta lekerekítést, ez pedig felér a kukoricán térdepeltetéssel. A bal kurzorgomb sarkából is sikerült teljesen értelmetlenül lecsípni egy darabot. Igen, tudjuk, ez dizájn, de a használhatóság rovására megy. Ezek a negatívumok képtelenek feledtetni velünk a gép pozitívumait, mivel egyszerűen megölik a használat élményét.
Ergonómia itt és ott
Az Esprimo egyaránt rendelkezik ujjlenyomat-olvasós tapipaddal és trackpointtal, ami felettébb pozitív. A tapipad lehetne nagyobb - elférne -, de igazából csak az lenne a baj, ha ennél kisebb lenne. Nem emlékszünk, hogy a billentyűzet felett lévő, folyadékkristályos visszajelzőhöz hasonló megoldást mikor láttunk utoljára. Fogalmazzunk úgy, hogy "retrós". Közvetlenül mellette, középen találjuk a ki-be kapcsoló gombot, ami egyenletes fehér fénnyel világít, és meglehetősen zavaró, ha félhomályban használnánk a gépet - például egy repülőgép éjszakára lesötétített fedélzetén.
Az Esprimo U9215-öt 12,1 hüvelykes kijelzővel szerelték. A gépház egyértelműen 15 hüvelykes LCD panelhez lett kialakítva, ezért az 1280×800 képpont maximális felbontású, TN rendszerű kijelzőt egy extra keret öleli körül. Ettől olyan érzése támad az embernek, mintha nyáron egy alapfelszereltségű autóban ülne egy dugóban, és a légkondicionálót kapcsolóját keresve folyton egy vakkapcsolóba ütközne a keze: "bocs, de ebben a kivitelben nincs ilyen".
A mikrofon és a fejhallgató ki és bemenetei nagyon jó helyen, az előlapon kaptak helyet. Rögvest mellettük vezeték nélküli hálózati vezérlő - Wi-Fi "g" és a Bluetooth vezérlő is van a gépben, a működését tiltó vagy engedélyező kapcsoló szomszédságában. Szeretjük az ilyen egyértelmű, hagyományos kialakítású kapcsolókat ebben a feladatkörben, egyszerűen nincs jobb megoldás arra, hogy lássuk: ki van kapcsolva, amit ki akartunk kapcsolni. Ennek közvetlen szomszédja a sok-az-egyben memóriakártya-olvasó. Így ezek a gyakran használt készségek a kezünk ügyében vannak, remek helyen.
Bővíthetőség
A gép jobb oldalán a bővítőöblöt találjuk. Ebben alapértelmezésben az optikai meghajtó lakik - ami jelen esetben egy szuper-multi DVD-író -, de opcionálisan lehet itt második akku, második merevlemez, vagy mondjuk ExpressCard bővítőhely is. A gép bal oldalán a hűtés szellőzőnyílása és egy 2.0-ás USB kapu helyezkedik el, ami mellett közvetlenül a SmartCard olvasó nyílása sötétlik. A hátlapon a tápcsatlakozó, a második USB 2.0 kapu - ekkora testű gépen meglepő, hogy csak ennyi USB-re futotta -, analóg monitorkimenet, a gigabites Ethernet vezérlő aljzata, e-Sata csatlakozó és az analóg modem aljzata található.
A gép opcionálisan UMTS/HSUPA modullal is rendelhető. A SIM kártya olvasó a gép alján, az 5200 milliamperórás lítium-ionos akku kivételével érhető el - lényegesen jobb helyen van, mint számos konkurens terméken. A géphez opcióként portreplikátor is vásárolható, ami soros, párhuzamos kapukat kínál, megsokszorozza az USB 2.0-ás kapuk számát, és rejteget egy PS/2-es csatlakozót is - de csak egyet -, viszont a teljes sorozattal kompatibilisre szabott replikátor elfedi az e-Sata kimenetet, és ezzel használhatatlanná teszi azt.
Lóerő bőven van
Az Esprimo azonban egyáltalán nincs híján a lóerőknek. 2,8 gigahertzes, Intel Core 2 Duo T9600-as CPU dolgozik benne a 2 gigabájtos, 1066 megahertzes DDR3 memória társaságában. A VPro technológiát is támogató, Centrino 2 alapú gép Intel GM45 lapkakészlettel bír, grafikus vezérlője pedig a chipsetbe integrált Intel GMA 4500M HD, ami a rendszermemóriából foglalja le a szükséges megabájtokat. A nálunk járt gép merevlemez- meghajtója 250 gigabátos volt, de igény szerint nagyobb és kisebb kapacitású meghajtóval is rendelhető. A CPU teljesítményére egyáltalán nem lehet panasza a felhasználónak, legyen szó akármilyen, üzleti környezetben szóba jöhető alkalmazásról, a noteszgép megállja majd a helyét.
Verdikt
A teljesítményre egészen biztosan nem lesz panaszunk, ha Fujitsu Siemens Esprimo U9215-öt kapjuk munkatársként, de a gép ergonómiája olyan, mint egy lóvontatású porosz ütegé, és a hozzá felhasznált anyagok minőségérzete egyértelműen hagy kívánnivalót maga után.