Az USB mint csatolófelület elterjedése sokat javított a helyzeten, de az USB-kulcsok nem tudnak megfelelő tempóban nőni az adattárolási igény növekedésével. Változatlanul a külső merevlemezek jelentik a megoldást, de a kényelmesen hordozható, 2,5 hüvelykes meghajtóra épülő megoldások pár lépéssel mindig le vannak maradva a 3,5 hüvelykes eszközök kapacitásától. A Freecom átvágta a gordiuszi csomót. Feltette a jogos kérdést, mi lenne, ha csak magát a meghajtót hordoznánk a gépek között?
Freecom HD dock
A tojástartó
A legtöbb új merevlemezt egy ?tojástartónak? becézett, műanyag tokban kapjuk. Amikor ezt a Seagate hosszú évekkel ezelőtt bevezette, rögvest visszaesett a garanciában visszaküldött meghajtók száma. Tehát ez a készség megoldja a meghajtók biztonságos szállításának a kérdését. De hogy csatoljuk a SATA felületű merevlemezeket a géphez? Nos, USB-kapun, vagy e-SATA csatlakozó felületen keresztül. Az elegáns megoldás egy dokkoló, mely saját tápegységétől kap áramot, a géphez pedig a fenti két interfész valamelyikén keresztül illeszkedik. Bár ez a lassabb, 2.0-ás USB-kapu minden gépen található, így asztali és noteszgépekhez is könnyedén illeszthető. Az e-SATA csatlakozó inkább az asztali gépeken jellemző, sávszélessége megegyezik a SATA belső meghajtóknál nyújtotta sávszélességével.
A Freecom Hard Drive Dock bármilyen SATA-felületű meghajtóval kompatibilis, függetlenül attól, hogy azok 2,5-, vagy 3,5 hüvelykesek ? egy lenyíló csapóajtó teszi lehetővé a nagyobbik típus fogadását. Legnagyobb erénye, hogy egyetlen mozdulattal, gyorsan cserélhetőek benne a meghajtók, így leginkább adatok hordozásához, biztonsági mentések készítéséhez ajánlott.
Levegőt!
Állandóan a géphez kötött, a gépbe beépített meghajtót kiegészítő, vagy helyettesítő meghajtónak ? hasonlóan egy laptop és egy WD MyBook sorozatú merevlemez duójához ? már nem ajánlanánk jó szívvel, mert a meghajtó hűtése nem megoldott, pusztán a környező levegőre van bízva. Ez pedig különösen a korai, első generációs, az asztali gépben teljesített szolgálatból már kidőlt, jellemzően ?forrófejű? 80-120 gigabájtos meghajtóknál hosszú távon problémát okozhat.
Akár asztali PC-hez is
A Hard Drive Dock kialakítása egyszerűségében nagyszerű, a fentebb vázolt szerepkörhöz nagyon praktikus megoldás, de hordozáshoz semmiképp sem ajánlanánk. Ha van két ? vagy több ? gépünk, melyek között nagy mennyiségű adatot szeretnénk gyakran utaztatni, akkor praktikus külön dokkolót vásárolnunk, viszont ehhez az ára egy picit borsos.