Érdekes módon itthon nagyon kevesen használják a HomePlug-rendszerű megoldásokat helyi hálózat kiépítésére, pedig ez a technológia érdemel némi figyelmet. A HomePlug-technológia révén a minden lakásban kiépített 230 voltos elektromos hálózat vezetékein forgalmazhatunk adatokat. Olyan helyen lehet ez nagyon előnyös, ahol nincs mód kábelezésre - patinás, műemlék jellegű üzlethelyiségek, albérlet - és a vezeték nélküli hálózattal nem érünk el elég jó eredményt. A Wi-Fi csődöt mondhat rádiózavar miatt, illetve a két emeletet elválasztó vasbeton födém is a használhatatlanságig árnyékolhatja a jelet.
A modern HomePlug adapterek belépő szintű képviselője a devolo dLAN duo, amelynek Starter Kit változatát próbáltuk ki, két egységet tartalmaz. A dLAN duo egységek olyanok, mint egy elektromos adapter, de emellett egy Ethernet- (RJ45) és egy USB-csatlakozást is tartalmaznak. Üzembe helyezésük nagyon egyszerű, pusztán a fali elektromos aljzatba illesztve működésbe lépnek, és megtalálják egymást, hálózati összeköttetést hozva létre a két (vagy további adapterek beállításával akár több) konnektor között. Ethernet-kábel segítségével hálózati átkapcsolóhoz, internet átjáróhoz vagy közvetlenül számítógéphez csatlakoztathatók. Közvetlen PC-összeköttetéshez használhatjuk az USB-t, ekkor azonban telepítenünk kell a meghajtóprogramokat, amiket Windows-rendszerekhez CD-n mellékelnek.
Ha Starter Kitet vásárolunk, akkor akármilyen kezdők is legyünk, el fogunk boldogulni a beüzemeléssel. Egy szokásos otthoni hálózaton - akár útválasztóval, átkapcsolóval kombinálva - összefütyül a két adapter és gyakorlatilag nincs más dolgunk. Ha több mint két pontról szeretnénk hozzáférni a hálózathoz dLAN-adapterrel, akkor továbbiakat is üzembe állíthatunk. Ha biztonságosabb átvitelt szeretnénk, akkor az alapértelmezett, minden terméknél azonos jelszót érdemes átállítani a mellékelt szoftverrel, melynek az egyes adapterek biztonsági azonosítószámait (ID) kell megadnunk.
A HomePlug 1.1 szabványt támogatja a dLAN duo, aminek elméleti maximális sebessége 14 Mbps. Tesztünk során egy 174 megabájtos tesztállományt 5 perc 17 másodperc alatt sikerült átmásolnia, vagyis valóban komótosan dolgozik, nagy állományok mozgatásához inkább az eggyel erősebb modell, a dLAN Highspeed Ethernet II javasolt, amely 85 Mbps névleges sávszélességet biztosít. A 14 Mbps tehát nem sok, de arra kifejezetten elég, hogy megosszuk segítségével a szélessávú internetet otthon. Ma még az internet hozzáférések döntő többsége nem meríti ki ezt a teljesítményt. Akár internetes csatákat is vívhatunk a dLAN duo révén kiegészített hálózaton, csak a sávszélesség és nem a válaszidő korlátozott.
A minél jobb teljesítmény érdekében igyekezzünk a HomePlug-készülékeket minél közvetlenebbül csatlakoztatni az elektromos hálózatra, kerüljük lehetőleg az elektromos elosztók, hosszabbítók beiktatását! A zavarszűrő és túláram védő áramkörök blokkolják az adatátvitelt, ezek mögött nem tudunk dLAN-adaptereket üzemeltetni.
Nagyon hasznos lehet egy dLAN duo készlet nem csak otthon, de olyan helyeken is, ahol nincs lehetőségünk egy kábelcsatorna falra rögzítésére sem. Ilyenek a műemlék-jellegű épületek (tipikusan múzeumok), egy kényesebb albérlet vagy egy bérelt iroda szigorú tulajdonossal. Ha internet-hozzáférést biztosítunk és csak hagyományos, irodai dokumentumokat osztunk meg néhány gép között a hálózaton, akkor is elég lehet a dLAN duo teljesítménye, de nagyobb mennyiségű adat forgalmazásához jobb, ha 85 és 200 Mbps névleges átviteli sebességű modelleket választunk. A dLAN duo Starter Kit egy kategóriájában olcsó, könnyen használható megoldás, főként internet megosztáshoz ajánljuk.