Minderről Murali Nemani (képünkön), a Cisco videómegoldások csoportjának vezetője beszélt az IPTV World Forum konferenciasorozat közép- és kelet-európai állomásán Budapesten. A rendezvény két napján, október 20-21-én az előadók az Internet alapú televíziózás iparági trendjeivel és újdonságaival ismertetik meg a régióból érkezett több mint négyszáz fős szakmai közönséget. Murali Nemani a Cisco Visual Networking Index 2007-2012 adatait idézte újságíróknak.
A tanulmány azt vizsgálja, hogy a videótartalom népszerűsége milyen hatással van az Internet további fejlődésére. Eszerint az internetes videóforgalom mérete tavaly lépte át az 1 exabyte-os (1018 byte) határt, idén azonban már az 1 zettabyte-ot (1021 byte) is meghaladja. Az összes IP alapú forgalom a jelzett időszakban hatszorosára fog nőni, és ennek a növekedésnek több mint felét a videótartalom fogja adni. Emellett a web 2.0-s technológiákra épülő közösségi és csoportmunka, valamint egységes kommunikációs megoldások is kiveszik részüket az internetes forgalom bővítéséből, és a közeljövőben hasonló hatása lesz az IP-alapú televíziózás, az igény szerinti videózás (video-on-demand) valamint a videokonferencia (telepresence) megoldásoknak is.
Ez a rohamos növekedés, a mindenütt és mindenkor elérhető videó iránti lelkesedés érthető, mivel a - valós idejű vagy igény szerinti és interaktív - videótartalom közelíti meg a leginkább a természetes emberi kommunikáció élményét. A szállítók, szolgáltatók és tartalomgyártók számára ez óriási üzleti lehetőséget hordoz. Komolyan el kell gondolkodni azon, hogy a kétévente megduplázódó internetes forgalmat miként lesz képes megbízható módon továbbítani az Internet infrastruktúrája.
Nemani kérdésünkre elmondta, hogy a Cisco a piac szereplőivel együttműködve többek között a videótartalom sávszélesség-igényének csökkentését lehetővé tevő gyorsítótár- és adattároló megoldásokat fejleszt. Ilyen többek között a hierarchikus cache megoldás, amelynek segítségével a szolgáltató a legnépszerűbb tartalmat a fogyasztóhoz legközelebb elhelyezkedő szerveren tárolhatja, így biztosítva a szolgáltatás magas színvonalát. Egy másik technológia az új videótartalom feltöltésére és közzétételére ad megoldást. Ennek köszönhetően a szolgáltató csak egy példányban tölti fel és tárolja a tartalmat, míg a hálózatában található többi, regionális és lokális kiszolgálóra úgynevezett virtuális másolatokat replikálhat belőle.
Az IPTV World Forum konferencián a Cisco olyan előremutató megoldásokat vonultat fel, mint például a video-, hang-, és adatátvitelt, valamint a mobilitást ötvöző, összetett, any-play szolgáltatásokra optimalizált új generációs IP-hálózatok (IP NGN), az új generációs beltéri egységek és az otthoni hálózati eszközök. Ezek egyrészt a szolgáltatókat segítik a nagy tartalommennyiség és forgalom kezelésében, másrészt a fogyasztók számára lehetővé teszik a tartalom megosztását, és tetszőleges eszközön történő elérését.
A Ciscóval együttműködve az NBC a pekingi olimpia közvetítését teljesen IP-alapokon valósította meg. A tévéhálózat 900 millió dollárt fizetett a jogokért, ezért fontos volt számára, hogy a rendelkezésre álló idő alatt a lehető legtöbb nézőt érje el minél alacsonyabb költségek mellett. Az IP alapú technológiának köszönhetően a közvetítés anyagain dolgozó több mint négyszáz vágót nem kellett a kínai fővárosba küldenie. A kamerákról a videófolyamot az interneten keresztül egyenesen New Yorkba küldték, és azonnal szerkesztették, így a nézők még az adott sportszám vége előtt igény szerint is elérhették az anyagot. Az NBC olimpiai közvetítése így 75,5 millió video streamet generált, 9,9 millió óra összidőtartamban, közel 52 millió egyedi felhasználó részéről. Ez az athéni és a torinói olimpiai közvetítés nézőszámának több mint kétszerese. A felhasználók 7,7 millió alkalommal tekintettek meg igény szerint elérhető videotartalmat mobiltelefonjukon, közülük minden második most próbálta ki a szolgáltatást első ízben.